Vyberte stránku

Plamének

Latinský název Clematis

Popis rostliny

Plamének je rod rostlin z čeledi růžovitých. Je to vytrvalá popínavá rostlina s dlouhými, tenkými lodyhami a květy, které se mohou pohybovat od bílé až po fialovou. Květy jsou obvykle velké a ploché, s mnoha okvětními lístky. Listy jsou vejčité až eliptické, s hladkým okrajem. Plaménky se obvykle pěstují jako okrasné rostliny na zahradách nebo ve sklenících. Mohou růst až do výšky 6 metrů a jsou schopny přežít i v chladnějších oblastech. Plaménky jsou oblíbené pro svou nenáročnost a snadnou péči.

Jak pěstovat Plamének

Plamének je oblíbená okrasná rostlina, která může být pěstována ve většině zahrad. Je to nenáročná rostlina, která může růst v jakémkoli druhu půdy, ale nejlépe se jí daří na slunném místě s dobře odvodněnou půdou. Nejdůležitější je, abyste plaménku poskytli dostatek vody. Při pěstování plaménku je třeba dbát na to, aby byla půda vlhká, ale ne přemokřená. Pokud je půda suchá, měli byste ji zalévat alespoň jednou týdně. Plamének potřebuje také hnojení. Nejlépe mu prospívá hnojení organickými hnojivy, jako je například kompost nebo hnůj. Hnojte plaménka každé dva až tři týdny po dobu celého vegetačního období. Plamének je také velmi náročný na řez. Měli byste ho řezat každý rok na jaře, abyste podpořili jeho růst. Řezy by měly být provedeny asi 10 cm nad zemí. Plamének je také náchylný k chorobám a škůdcům. Nejčastěji se setkáte s mšicemi, které se mohou usadit na listech a stoncích. Můžete je odstranit ručně nebo použít insekticidní sprej. Pokud se o plaménka správně staráte, může vám vydržet desítky let. Je to skvělá volba pro všechny milovníky zahradnictví, kteří hledají nenáročnou rostlinu s krásnými květy.

Využití Plamének

Plamének je oblíbenou rostlinou, která se často používá v zahradní architektuře. Je to nenáročná rostlina, která může být použita k vytvoření živého plotu, který bude vypadat krásně po celý rok. Může být také použit k oplocení nebo jako okrasná rostlina na terase nebo balkonu. Plaménky jsou také oblíbené pro své květy, které se objevují od června do září a mohou být různých barev. Kromě toho jsou plaménky velmi odolné a mohou růst v téměř každém typu půdy.

Botanický popis

Plamének je rod rostlin z čeledi Ranunculaceae. Roste ve formě keřů nebo vinoucích se lian. Má krásné, velké, lesklé listy a květy, které se mohou lišit od bílých po různé odstíny fialové, růžové a modré. Květy jsou obvykle 4-6 palců široké a mají 4-8 lístků. Plody jsou malé, hnědé tobolky. Plaménky jsou obecně snadno pěstovatelné a mohou růst v jakémkoli druhu půdy, ale preferují slunné stanoviště. Jsou odolné vůči mrazu a mohou růst v teplotách až do -30 stupňů Celsia.

Původ a rozšíření Plamének

Plamének (Clematis) je rod rostlin z čeledi Ranunculaceae. Rod zahrnuje asi 300 druhů, které se vyskytují po celém světě. Původní druhy jsou rozšířeny po Evropě, Asii a Severní Americe. Některé druhy jsou také pěstovány v Austrálii a Novém Zélandu. Plaménky jsou obvykle keře nebo popínavé rostliny s dlouhými, převislými větvemi. Listy jsou obvykle vejčité nebo eliptické a mohou být jednoduché nebo dvojité. Květy jsou obvykle bílé, růžové nebo fialové a mohou být jednoduché nebo dvojité. Plaménky kvetou od června do září. Plaménky jsou oblíbené pro svou krásu a snadnou péči. Jsou často pěstovány v zahradách a na záhonech. Mohou být také použity k ozdobení plotů, pergol a stěn. Některé druhy plaménků jsou také používány jako okrasné rostliny v květináčích.