Vyberte stránku

Plamének ‚Xerxes‘

Latinský název Clematis 'Xerxes'

Popis rostliny

Plamének Xerxes je krásná, vytrvalá rostlina s velkými, sytě fialovými květy. Květy mají 6 až 8 lístků a jsou obklopeny bílými okvětními lístky. Květy se objevují od června do září. Listy jsou vejčité až eliptické a tmavě zelené. Rostlina může dosáhnout výšky až 3 metry a je vhodná pro použití jako živý plot nebo jako okrasná rostlina. Plamének Xerxes je odolný vůči mrazu až do -20 stupňů Celsia.

Jak pěstovat Plamének ‚Xerxes‘

Plamének ‘Xerxes’ je velmi dekorativní odrůda plaménku, která se vyznačuje svými nádhernými fialovými květy. Je to jednoletá rostlina, která může dosáhnout výšky až 3 metry. Je to vytrvalá rostlina, která může být pěstována v zahradě nebo na balkoně. Pěstování plaménku ‘Xerxes’ je snadné. Nejprve je třeba vybrat vhodné místo pro jeho pěstování. Mělo by být umístěno na slunném místě, kde bude mít dostatek světla. Rostlina potřebuje také dostatek vlhkosti, proto je vhodné ji zalévat alespoň jednou týdně. Když je rostlina dostatečně vysoká, můžete ji opřít o podpěru, aby se zabránilo jejímu převrácení. Pokud se rozhodnete pěstovat plamének ‘Xerxes’ ve skleníku, je třeba dbát na to, aby byla teplota vzduchu v rozmezí 15-20 °C. Plamének ‘Xerxes’ můžete řezat, abyste udrželi jeho tvar. Je také důležité odstraňovat odumřelé květy, aby se rostlina mohla lépe rozvíjet. Plamének ‘Xerxes’ je odolný vůči chorobám a škůdcům. Pokud se objeví nějaké problémy, můžete použít insekticidní sprej nebo fungicidní sprej.

Využití Plamének ‚Xerxes‘

Plamének ‚Xerxes‘ (Clematis 'Xerxes') je velmi dekorativní rostlina, která se hodí do široké škály zahradních prostředí. Je to vytrvalá rostlina s plazivým růstem a má velké, jasně fialové květy. Rostlina je odolná vůči mrazu a je schopna růst v teplých i chladných oblastech. Plamének ‚Xerxes‘ je ideální pro použití ve skalkách, na okrajích cest nebo na plotu. Může být také použit k oplocení nebo jako okrasná rostlina v kontejnerech. Jeho květy jsou velmi atraktivní a mohou přidat zahradě krásný vzhled.

Botanický popis

Plamének ‚Xerxes‘ (Clematis 'Xerxes') je vytrvalá rostlina s dlouhými, převislými větvemi. Listy jsou vejčité až eliptické, tmavě zelené a lesklé. Květy jsou velké, 4-6 palců široké, fialové až purpurové s bílými skvrnami. Květy se objevují od června do září. Plody jsou malé, černé, kulaté bobule. Rostlina může dosáhnout výšky až 10 stop a šířky až 8 stop. Je to nenáročná rostlina, která vyžaduje jen mírnou údržbu.

Původ a rozšíření Plamének ‚Xerxes‘

Plamének Xerxes je hybridní odrůda plaménku, která byla vyšlechtěna v roce 1965 v Nizozemsku. Je to kříženec mezi Clematis viticella a Clematis florida. Tato odrůda je velmi oblíbená pro svou nádhernou barvu a velké květy. Plamének Xerxes se rychle rozšířil po celém světě a je oblíbeným druhem pro pěstování v zahradách. Jeho květy jsou velké, měří až 10 cm v průměru a mají tmavě fialovou barvu s bílými skvrnami. Květy se objevují od června do září. Rostlina může dosáhnout výšky až 3 metry a je vhodná pro pěstování ve většině typů půd. Plamének Xerxes je oblíbeným druhem pro pěstování v zahradách po celém světě. Jeho krásné květy a snadná péče jsou důvody, proč je tolik oblíbený. Je to také oblíbený druh pro řezané květiny.
Katalog » Popínavé rostliny » Plamének ‚Xerxes‘