Vyberte stránku

Plamének ‚Betty Risdon‘

Latinský název Clematis 'Betty Risdon'

Popis rostliny

Clematis 'Betty Risdon' je vytrvalá rostlina s krásnými, velkými, sytě fialovými květy. Květy se objevují od června do září a jsou obklopeny bílými okvětními lístky. Listy jsou vejčité až eliptické a tmavě zelené. Rostlina může dosáhnout výšky až 3 metry a šířky až 2 metry. Je to nenáročná rostlina, která preferuje slunné stanoviště a půdu s dobrou drenáží. Je to ideální volba pro lemování plotů, záhonů nebo teras.

Jak pěstovat Plamének ‚Betty Risdon‘

Plamének ‚Betty Risdon‘ je velmi oblíbená odrůda plaménku, která se vyznačuje svými sytě fialovými květy. Je to středně velká rostlina, která může dosáhnout výšky až 2 metry. Pěstování plaménku ‚Betty Risdon‘ je snadné a je vhodná pro začínající pěstitele. Nejprve je třeba vybrat vhodné místo pro její pěstování. Mělo by být slunné až polostinné, s dobrou drenáží. Pokud je místo příliš tmavé, může to vést ke zpomalení růstu a méně květů. Při pěstování plaménku ‚Betty Risdon‘ je důležité dbát na to, aby se kořeny rostliny nevysoušely. Proto je vhodné pravidelně zalévat, zejména v období sucha. Rostlina může být také hnojena každé 2-3 týdny po dobu růstu. Plamének ‚Betty Risdon‘ může být také řezán. To by mělo být prováděno po odkvětu, aby se podpořil nový růst. Řez by měl být prováděn nad druhým nebo třetím pupenem. Pokud se o plaménka ‚Betty Risdon‘ správně pečuje, může být velmi odolná a bude se vám odměňovat krásnými květy po celou sezónu.

Využití Plamének ‚Betty Risdon‘

Plamének Betty Risdon je velmi oblíbenou rostlinou, která se často používá jako okrasná rostlina. Je to vytrvalá rostlina s krásnými fialovými květy, které se objevují od června do září. Rostlina může růst až do výšky 3 metrů a je ideální pro použití jako živý plot nebo na zdobení pergol. Plamének Betty Risdon je také skvělou volbou pro použití ve skupinách, aby se vytvořila kompaktní a nápadná dekorace. Kromě toho může být tato rostlina také použita k ozdobení zahradního altánu nebo jako okrasná rostlina v květináči.

Botanický popis

Plamének „Betty Risdon“ je vytrvalá liana s hustou korunou. Jeho listy jsou vejčité až vejčitě eliptické, s dlouhými řapíky a lesklým, tmavě zeleným olistěním. Květy jsou velké, bílé až růžové, se čtyřmi okvětními plátky a žlutým středem. Plodem je nažka. Rostlina je odolná vůči mrazu až do -20 °C. Vyžaduje slunné stanoviště a úrodnou, vlhkou půdu. Je vhodná pro zdobení zahradních plotů, pergol a teras.

Původ a rozšíření Plamének ‚Betty Risdon‘

Plamének ‘Betty Risdon’ je hybridní odrůda plaménku, která byla vyšlechtěna v Anglii v roce 1956. Tato odrůda je pojmenována po Betty Risdon, která byla zahradní architektkou a přispěla k šíření této odrůdy. Tato odrůda je velmi oblíbená pro svou nádhernou vůni a barevné květy. Květy jsou bílé s fialovým středem a mají průměr asi 5 cm. Rostlina může dosáhnout výšky až 3 metry a její listy jsou zelené. Plamének ‘Betty Risdon’ se pěstuje po celém světě. Je oblíbený pro svou nenáročnost na péči a jeho schopnost růst ve většině klimatických podmínek. Je to oblíbená volba pro zahradníky, kteří hledají nádhernou rostlinu s jedinečnou vůní.
Katalog » Popínavé rostliny » Plamének ‚Betty Risdon‘