Vyberte stránku

Plamének armandův

Latinský název Clematis armandii

Popis rostliny

Plamének armandův je vytrvalá liana z čeledi Ranunculaceae. Dorůstá výšky až 4 metry a má dlouhé, převislé větve. Listy jsou vejčité až eliptické, na bázi srdčité, na okraji zubaté. Květy jsou bílé, velké, až 7 cm v průměru, se čtyřmi okvětními plátky. Kvete od dubna do června. Plody jsou kulovité, černé bobule. Rostlina preferuje slunné stanoviště a vlhkou, hlinitou půdu. Je odolná vůči mrazu až do -15°C.

Jak pěstovat Plamének armandův

Plamének armandův je velmi oblíbená a snadno pěstovatelná rostlina. Je to vytrvalá liána, která může růst až do výšky 4 metrů. Má krásné bílé květy s modrými skvrnami, které se objevují na jaře. Plamének armandův je nejlépe pěstován ve slunném až polostinném stanovišti. Může růst ve většině typů půdy, ale preferuje lehčí, propustnou a dobře odvodněnou půdu. Při pěstování je důležité zajistit, aby byla půda vlhká, ale ne přemokřená. Plamének armandův můžete štěpit nebo řízkovat. Nejlepší čas pro řízkování je na jaře, když se objeví první listy. Řízky by měly být asi 10 cm dlouhé a měly by být umístěny do substrátu nebo do nádoby s vodou. Až se objeví kořínky, můžete je přesadit do zeminy. Plamének armandův potřebuje hodně živin, takže je důležité ho pravidelně hnojit. Nejlepší je použít hnojivo s vyváženým poměrem dusíku, fosforu a draslíku. Plamének armandův je náchylný k chorobám, jako je například plísňová hniloba. Proto je důležité udržovat půdu vlhkou a pravidelně provádět preventivní ošetření fungicidy.

Využití Plamének armandův

Plamének armandův je vytrvalá rostlina, která se často používá jako okrasná rostlina. Jeho květy jsou bílé nebo růžové a mohou dosáhnout až 10 cm v průměru. Rostlina je oblíbená pro svou nenáročnost a schopnost rychle růst. Je to skvělý způsob, jak ozdobit zahradu nebo terasu. Plamének armandův se také často používá jako živý plot. Jeho husté listy a vysoké růstové rychlosti z něj činí skvělou volbu pro vytvoření soukromí. Rostlina je také oblíbená pro své léčivé účinky. Listy a květy plaménku armandův jsou bohaté na flavonoidy, které mají antioxidační a protizánětlivé účinky. Květy se také často používají k výrobě bylinných čajů, které mohou pomoci s nespavostí, bolestmi hlavy a dalšími problémy. Plamének armandův je také skvělou volbou pro ty, kteří chtějí pěstovat rostliny ve svém domě. Jeho krásné květy a nenáročnost na péči činí z něj skvělou volbu pro každého milovníka rostlin.

Botanický popis

Plamének armandův (Clematis armandii) je vytrvalá rostlina s dřevnatými lodyhami, které se mohou vyšplhat až do výšky 8 metrů. Listy jsou vejčité, tmavě zelené a lesklé. Květy jsou bílé, velké až 5 cm v průměru, s čtyřmi až šesti okvětními plátky. Kvete od dubna do června. Plody jsou malé, černé a lesklé. Rostlina preferuje slunná stanoviště s dobře odvodněnou půdou.

Původ a rozšíření Plamének armandův

Plamének armandův (Clematis armandii) je druh rostliny z čeledi vrbovitých, který pochází z čínské provincie Sichuan. Tento druh plaménku se vyskytuje také ve Vietnamu a v jižní části Číny. Plamének armandův se v posledních letech stal velmi populárním mezi pěstiteli květin. Rostlina má velmi atraktivní bílé nebo růžové květy, které se objevují na jaře a trvají až do léta. Rostlina je také velmi odolná a snadno se pěstuje. Plamének armandův se dnes pěstuje po celém světě. Je oblíbený pro svou nenáročnost a odolnost. Rostlina je oblíbená zejména v Evropě, Severní Americe a Austrálii. V poslední době se stává oblíbenou i v Japonsku a Jižní Koreji.
Katalog » Popínavé rostliny » Plamének armandův