Vyberte stránku

Parcha saflorovitá

Latinský název Rhaponticum carthamoides

Popis rostliny

Parcha saflorovitá je vytrvalá bylina s velkými, široce vejčitými listy a žlutými květy. Roste až do výšky 1,5 metru a jeho květy se objevují od června do září. Má silné kořeny, které jsou bohaté na látky, jako je inulin, karotenoidy a flavonoidy. Plody jsou malé, černé a mají sladkou chuť. Parcha saflorovitá je oblíbená pro své léčivé účinky a je často používána v tradiční medicíně. Je to také oblíbená rostlina pro zahradníky, protože je odolná vůči suchu a mrazu.

Jak pěstovat Parcha saflorovitá

Parcha saflorovitá je vytrvalá bylina, která se pěstuje pro své léčivé účinky. Roste do výšky až 1,5 metru a má široké, vejčité listy. Květy jsou oranžové až červené a plody jsou malé, černé bobule. Parcha saflorovitá může být pěstována v zahradách nebo na zahradních záhonech. Je to nenáročná rostlina, která vyžaduje jen mírnou zálivku a slunné stanoviště. Může být pěstována ve skupinách nebo jako solitéra. Pokud chcete pěstovat Parcha saflorovitou, měli byste začít s osazením semen. Semenáčky můžete vysít do truhlíku nebo do půdy. Semena by měla být vysetá na hloubku asi 0,5 cm a měla by být pokryta tenkou vrstvou půdy. Semena by měla klíčit za 2–3 týdny. Až budou mít sazenice dostatečnou velikost, můžete je přesadit do truhlíků nebo do půdy. Při přesazování buďte opatrní, abyste nepoškodili kořeny. Parcha saflorovitá potřebuje slunné stanoviště a mírnou zálivku. Měli byste ji zalévat jednou týdně až do doby, než se plody začnou objevovat. Pak byste měli zálivku snížit až na jednou za měsíc. Parcha saflorovitá je odolná vůči škůdcům a chorobám. Nicméně, může být napadena hmyzem, jako jsou mšice, a může být postižena plísňovými chorobami. Pokud se objeví škůdci nebo choroby, měli byste je okamžitě léčit.

Využití Parcha saflorovitá

Parcha saflorovitá je rostlina, která se často používá v léčitelství. Má mnoho léčivých účinků, které mohou pomoci s různými zdravotními problémy. Některé z jejích hlavních léčivých účinků jsou: 1. Stimulace imunitního systému: Parcha saflorovitá je bohatá na antioxidanty, které pomáhají posílit imunitní systém a chránit tělo před volnými radikály. 2. Zlepšení trávení: Rostlina obsahuje širokou škálu vitamínů a minerálů, které pomáhají podporovat trávení a zabraňují zácpě. 3. Snížení hladiny cholesterolu: Parcha saflorovitá obsahuje látky, které mohou pomoci snížit hladinu cholesterolu v krvi. 4. Zmírnění bolesti: Rostlina má protizánětlivé účinky, které mohou pomoci zmírnit bolest a napětí. 5. Zlepšení koncentrace: Rostlina obsahuje látky, které mohou pomoci zlepšit koncentraci a pozornost. 6. Zlepšení nálady: Parcha saflorovitá obsahuje látky, které mohou pomoci zlepšit náladu a snížit úzkost.

Botanický popis

Parcha saflorovitá je vytrvalá bylina s dlouhými, přímými, často vzpřímenými stonky, které dosahují výšky až 1,5 metru. Listy jsou vejčité až eliptické, s hladkými okraji a na vrcholu zašpičatělé. Květy jsou žluté, sestavené do laty a mají 5 lístků. Plodem je černá tobolka. Rostlina je rozšířená po celé Evropě, Asii a Severní Americe.

Původ a rozšíření Parcha saflorovitá

Katalog » Léčivé rostliny » Parcha saflorovitá