Vyberte stránku

Papája melounová

Latinský název Carica papaya

Popis rostliny

Papája melounová je tropická rostlina, která pochází z jihovýchodní Asie. Je to stálezelený keř nebo strom, který může dosáhnout výšky až 3 metry. Listy jsou velké, oválné až eliptické, s řapíkem až 30 cm dlouhým. Květy jsou bílé, s červenými skvrnami a mají 5 lístků. Plody jsou vejčité, zelené, oranžové nebo žluté, s dužnatou, sladkou až nakyslou dužinou. Plody jsou obvykle konzumovány syrové nebo používány jako ingredience do salátů, koktejlů, omáček a dalších pokrmů. Papája melounová je bohatá na vitamíny A, C a E, minerály, vlákninu a antioxidanty.

Jak pěstovat Papája melounová

Papája melounová je tropická rostlina, která může být pěstována v teplých oblastech. Rostlina může růst až do výšky 6 metrů a její plody jsou velmi chutné. Pokud se rozhodnete pěstovat papáju melounovou, budete potřebovat slunné místo s dostatečným množstvím vody. Rostlina miluje horké počasí a potřebuje alespoň 8 hodin slunečního svitu denně. K pěstování papáji melounové je také nezbytné zajistit dostatečnou vlhkost. Nejlépe se jí daří v oblastech s vysokou vlhkostí, ale můžete ji také pěstovat ve skleníku nebo na terase. Při pěstování papáji melounové je také důležité dbát na to, abyste používali kvalitní půdu. Nejlépe se jí daří v půdě s vysokým obsahem živin. Přidejte do ní trochu kompostu nebo hnoje, abyste jí poskytli dostatek živin. Papája melounová je velmi odolná rostlina, ale může být náchylná k určitým chorobám. Proto je důležité, abyste ji pravidelně kontrolovali a ošetřovali. Pokud se vám podaří správně pěstovat papáju melounovou, můžete se těšit na velké množství chutných plodů.

Využití Papája melounová

1. Potravinářství: Papája melounová je bohatá na vitamíny, minerály a antioxidanty a je oblíbenou ingrediencí v mnoha potravinách, jako jsou smoothie, saláty, ovocné koktejly a dokonce i pečivo. 2. Lékařství: Papája melounová je často používána v tradiční medicíně pro léčbu řady nemocí, včetně zánětu střev, artritidy, kožních onemocnění a dalších. 3. Kosmetika: Papája melounová je také bohatá na vitamíny a antioxidanty, což z ní činí skvělou ingredienci pro kosmetické produkty, jako jsou hydratační krémy, masky na obličej a pleťové vody. 4. Zemědělství: Papája melounová je oblíbenou plodinou pro zemědělce, protože je snadno pěstovatelná a má vysokou úrodnost. Je to také jedna z nejdůležitějších plodin v tropických oblastech.

Botanický popis

Papája melounová je tropická rostlina, která patří do čeledi Caricaceae. Roste ve formě stromu s vysokou, hladkou lodyhou až do výšky 3-5 metrů. Listy jsou velké, eliptické, zelené až šedozelené barvy a dosahují délky až 30 cm. Květy jsou bisexuální, jednoduché, žluté až oranžové barvy. Plody jsou velké, dužnaté, kulaté nebo vejčité, se žlutou nebo oranžovou slupkou a bílou dužinou. Plody jsou obvykle jedlé a mají sladkou chuť. Semena jsou malá, černá a obsahují toxický alkaloid papain.

Původ a rozšíření Papája melounová

Papája melounová (Carica papaya) je tropická rostlina, která pochází z tropických oblastí Střední a Jižní Ameriky. Byla pěstována již v době starověkého Řecka a Říma a byla předmětem obchodu mezi Evropou a Amerikou. V 16. století byla papája melounová přivezena do Indie a Filipín a od té doby se rozšířila do dalších tropických oblastí, jako jsou Havaj, Thajsko, Austrálie, Afrika a Asie. Dnes se papája melounová pěstuje po celém světě a je jednou z nejrozšířenějších tropických plodin.
Katalog » Exotické rostliny » Papája melounová