Vyberte stránku

Pantoflíček celolistý

Latinský název Calceolaria integrifolia

Popis rostliny

Pantoflíček celolistý je malá, nízká, trvalka s krátkou životností. Roste do výšky 15 cm a má kompaktní, plazivý habitus. Listy jsou malé, eliptické, lesklé, tmavě zelené barvy. Květy jsou malé, ve tvaru pantoflíčku, obvykle žluté nebo oranžové s černými skvrnami. Kvete od června do září. Pantoflíček celolistý je vhodný pro pěstování na okrajích zahrad, v truhlících nebo na skalnatých svazích. Je nenáročný na péči a může být snadno propagován řízkováním.

Jak pěstovat Pantoflíček celolistý

Pantoflíček celolistý je půvabná, malá, trvalka, která se často používá jako okrasná rostlina. Je to nenáročná rostlina, která může růst v mnoha různých podmínkách. Pěstování: Pantoflíček celolistý může být pěstován ve venkovních zahradách nebo ve sklenících. Může být také pěstován v květináčích. Preferuje slunné až polostinné stanoviště s dobře odvodněnou půdou. Půda by měla být lehká, humózní a mírně kyselá. Zalévání: Pantoflíček celolistý potřebuje dostatek vody, ale nesmí být přelitý. Zalévejte jej pravidelně, aby půda zůstala vlhká, ale ne mokrá. Hnojení: Pantoflíček celolistý potřebuje mírné hnojení. Můžete jej hnojit jednou za měsíc tekutým hnojivem pro květiny. Škůdci a choroby: Pantoflíček celolistý je obecně odolný vůči škůdcům a chorobám. Avšak může být napadán mšicemi, roztoči a plísní. Rozmnožování: Pantoflíček celolistý se může rozmnožovat semeny nebo řízky. Semena se mohou vysévat do půdy na jaře. Řízky se mohou odebrat z rostliny na jaře nebo na podzim.

Využití Pantoflíček celolistý

Pantoflíček celolistý je vytrvalá rostlina, která se používá jako okrasná rostlina. Jeho květy jsou žluté, oranžové nebo růžové a mohou být použity k ozdobení zahrad, balkonů nebo teras. Rostlina může být také použita k vytvoření krásných kompozic s jinými druhy rostlin. Pantoflíček celolistý může být také použit jako léčivá rostlina. Jeho listy a květy jsou bohaté na vitamíny a minerály, které mohou pomoci při léčbě některých onemocnění. Může být také použit k léčbě kožních problémů, jako je ekzém nebo akné. Pantoflíček celolistý může být také použit k výrobě léčivých čajů. Květy a listy mohou být vařeny ve vodě a použity k léčbě nachlazení, bolesti hlavy nebo stresu. Pantoflíček celolistý může být také použit k výrobě kosmetických produktů. Květy a listy mohou být použity k výrobě domácích pleťových masek nebo krémů. Rostlina může také být použita k výrobě vonných olejů nebo parfémů.

Botanický popis

Pantoflíček celolistý (Calceolaria integrifolia) je trvalka, která patří do čeledi Scrophulariaceae. Roste v nadmořské výšce až do 2000 m. Má krátkou, silnou lodyhu, která může dosahovat až do výšky 30 cm. Listy jsou vejčité až obvejčité, s hladkým okrajem a na vrcholu zašpičatělé. Květy jsou žluté, s červenými skvrnami, a mají tvar pantoflíčku. Květy se objevují od dubna do června. Plodem je tobolka. Pantoflíček celolistý je oblíbenou dekorativní rostlinou, která se používá k okrasným účelům v zahradách a na balkonech.

Původ a rozšíření Pantoflíček celolistý

Pantoflíček celolistý (Calceolaria integrifolia) je druh rostliny z čeledi Scrophulariaceae, která pochází z Jižní Ameriky. Původně se vyskytoval v Andách, odkud se postupně rozšířil do dalších oblastí Jižní Ameriky. V současné době se tento druh rostliny vyskytuje v mnoha oblastech Jižní Ameriky, včetně Argentiny, Bolívie, Brazílie, Ekvádoru, Kolumbie, Peru a Venezueli. Pantoflíček celolistý je nyní také oblíbenou okrasnou rostlinou, která se pěstuje po celém světě. Jeho květy jsou obvykle žluté, oranžové nebo růžové a mají tvar boty. Rostlina může být pěstována v interiéru i venku a je velmi odolná vůči suchu.
Katalog » Vodní rostliny » Pantoflíček celolistý