Vyberte stránku

Ostřice štíhlá

Latinský název Carex acuta

Popis rostliny

Ostřice štíhlá je vytrvalá tráva, která se vyskytuje v mokřadech a na březích. Roste až do výšky 1 metru a má tenké, štíhlé stonky. Listy jsou zelené až šedozelené, s hladkým povrchem. Květy jsou malé, žluté a uspořádané ve válcovitých úborech. Rostlina kvete od června do srpna. Ostřice štíhlá je odolná vůči suchu a mrazu. Je to vytrvalá rostlina, která je schopná růst na stejném místě po mnoho let.

Jak pěstovat Ostřice štíhlá

Ostřice štíhlá je vytrvalá tráva, která se pěstuje jako okrasná rostlina. Roste do výšky až 1 metr a má tenké, štíhlé stonky s malými, zelenými listy. Květy jsou malé, bílé a růžové. Rostlina je odolná vůči suchu a mrazu a je schopná růst na místech s nízkou úrovní vlhkosti. Pěstování: Ostřice štíhlá je snadno pěstovatelná a může růst na mnoha druzích půd. Nejlépe se daří na slunných místech s dobře odvodněnou půdou. Rostlina může být vysazena jak ve skupinách, tak i jako solitéra. Je vhodná pro použití v zahradních kompozicích, na okrajích cest nebo na okrajích zahrad. Hnojení: Ostřice štíhlá potřebuje mírné hnojení. Nejlépe se daří s hnojivem s nízkým obsahem dusíku. Hnojivo by mělo být aplikováno na jaře a na podzim. Škůdci a choroby: Ostřice štíhlá je obecně odolná vůči škůdcům a chorobám. Může však být napadena plísní nebo houbami. V takovém případě je nutné postižené části rostliny odstranit a postižené oblasti ošetřit fungicidem. Zalévání: Ostřice štíhlá potřebuje mírné zalévání. Nejlépe se daří s mírným zavlažováním jednou týdně. Rostlina by neměla být přelévána, protože to může vést k hnilobě kořenů.

Využití Ostřice štíhlá

Ostřice štíhlá je vytrvalá tráva, která se často používá jako okrasná rostlina. Je to oblíbený druh pro zahradníky, protože má nízkou náročnost na údržbu a je odolná vůči suchu. Rostlina může být také využita k ochraně půdy před erozí. Jeho husté kořeny pomáhají udržovat půdu na místě a chránit ji před odplavením. Ostřice štíhlá může být také využita k ochraně vodních toků. Jeho husté kořeny pomáhají udržovat sediment na místě a chránit vodní toky před erozí. Rostlina může být také využita k ochraně před hmyzem. Jeho husté listy poskytují útočiště pro malé ptáky a hmyz, který je důležitý pro ekosystém.

Botanický popis

Ostřice štíhlá je vytrvalá bylina, která dorůstá výšky až 80 cm. Lodyha je přímá, často s několika větvemi. Listy jsou štíhlé, lesklé, zelené až tmavě zelené barvy, až do délky 10 cm. Květy jsou malé, bílé až růžové barvy, uspořádané ve vrcholových květenstvích. Plodem je nažka. Roste ve vlhkých místech, jako jsou louky, bažiny, okraje rybníků a potoků.

Původ a rozšíření Ostřice štíhlá

Ostřice štíhlá je druh trávy z čeledi ostřicovitých (Cyperaceae). Roste ve vlhkých lesích, na březích rybníků a jezer, na mokřinách a v pobřežních oblastech. Je to všeobecně rozšířená rostlina, která se vyskytuje po celé Evropě, Asii a Severní Americe. Roste také v Austrálii, Novém Zélandu a Jižní Africe. Ostřice štíhlá je nízká, vytrvalá tráva, která dorůstá výšky až 30 cm. Má tenké, štíhlé stonky s malými, zelenými listy. Květy jsou malé, bílé nebo žluté a plody jsou hnědé. Rostlina má kořeny, které se šíří do okolí a pomáhají udržovat půdu. Ostřice štíhlá je oblíbená pro svou schopnost růst v mokřinách a na březích rybníků. Je to vynikající rostlina pro ochranu půdy před erozí a zabraňuje odplavování půdy do vodních toků. Rostlina je také využívána jako potrava pro ptáky a savce.
Katalog » Vodní rostliny » Ostřice štíhlá