Vyberte stránku

Orobinec stříbrošedý

Latinský název Typha shuttleworthii

Popis rostliny

Orobinec stříbrošedý je vodní rostlina, která se vyskytuje v jezerech, rybnících a řekách. Roste ve skupinách a má silné kořeny, které jsou schopny udržet rostlinu na místě i při silném proudění. Listy jsou dlouhé, úzké a zašpičatělé a mají stříbrnou barvu. Květy jsou malé, bílé a shromážděné do hroznovitých klasů. Plody jsou malé, černé a mají tvar tobolky. Orobinec stříbrošedý je oblíbenou potravou pro ptáky a ryby. Rostlina je také využívána k ochraně před erozí a k odstraňování škodlivých látek z vody.

Jak pěstovat Orobinec stříbrošedý

Orobinec stříbrošedý je vytrvalá rostlina, která se pěstuje pro svou dekorativní hodnotu. Je to vzácná a chráněná rostlina, která se vyskytuje převážně v jižní Africe. Roste ve vodních nádržích, rybnících a jezerech. Je to vytrvalá bylina s vysokými, stříbrošedými listy, které se mohou dosahovat až do výšky 2 metrů. Květy jsou malé, bílé až růžové a objevují se od června do září. Pěstování orobince stříbrošedého je snadné. Nejlépe se daří na slunném místě s vlhkou půdou. Při pěstování je důležité zajistit dostatečnou vlhkost. Rostlina potřebuje pravidelné zalévání a je důležité, aby se půda nevysušovala. Vhodné je také pravidelné hnojení. Orobinec stříbrošedý může být šířen semeny nebo řízky. Semena se mohou vysévat přímo do půdy nebo se mohou nechat namočit do vody po dobu 24 hodin před výsevem. Řízky se mohou šířit pomocí řezu a následného zakořenění. Orobinec stříbrošedý je odolný vůči škůdcům a chorobám. Nicméně, může být napadán hmyzem, jako jsou mšice, štítovci a štíři. Tyto škůdce lze bojovat chemickými postřiky nebo pomocí biologického ovládání.

Využití Orobinec stříbrošedý

Orobinec stříbrošedý je vytrvalá rostlina, která se často používá k ochraně před záplavami a erozí. Jeho kořeny jsou velmi silné a mohou absorbovat velké množství vody. Rostlina také poskytuje útočiště pro ryby a ptáky. Dalším využitím orobince stříbrošedého je jeho schopnost filtrovat škodlivé látky z vody. Rostlina absorbuje toxiny, jako je fosfor a dusičnany, které by jinak mohly poškodit ekosystém. Orobinec stříbrošedý se také často používá k dekoraci. Jeho listy a květy dodávají krajině zelenou barvu a jeho vysoká vzrůstnost z něj činí skvělou volbou pro vytváření záhonů a zahradních jezírek.

Botanický popis

Orobinec stříbrošedý (Typha shuttleworthii) je vytrvalá bylina, která dorůstá výšky až 2 metry. Lodyha je přímá, silná a větvená. Listy jsou široce vejčité až eliptické, na okraji zubaté a na vrcholu zašpičatělé. Květy jsou malé, bílé a uspořádané do hustých hroznovitých klasů. Plodem je malá černá tobolka. Rostlina je velmi odolná a může růst na místech s nízkou vlhkostí. Je to oblíbená rostlina pro vodní zahrady a jezírka.

Původ a rozšíření Orobinec stříbrošedý

Orobinec stříbrošedý (Typha shuttleworthii) je druh rostliny z čeledi tyfovitých (Typhaceae). Je to vodní rostlina, která se vyskytuje v jižní Africe, jihovýchodní Asii a Austrálii. Rostlina může dorůstat až do výšky 2 metrů a její listy jsou široce vejčité až eliptické. Květy jsou bílé až šedé a jsou uspořádány do klasů. Plody jsou malé, černé a mají tvar hvězdy. Orobinec stříbrošedý byl poprvé popsán v roce 1845 britským botanikem Robertem Brownem. Rostlina se vyskytuje v různých typech vodních ekosystémů, včetně jezer, potoků, bažin a močálů. Roste nejlépe ve stojatých vodách, kde může dosáhnout výšky až 2 metrů. Rostlina je schopna růst i ve slané vodě. Orobinec stříbrošedý je oblíbenou rostlinou pro akvária a jeho listy se používají jako dekorace. Rostlina je také využívána k ochraně před erozí a kontrolou šíření invazivních druhů. Rostlina je také využívána k výrobě papíru a jako palivo.
Katalog » Vodní rostliny » Orobinec stříbrošedý