Vyberte stránku

Opletník břečťanovitý ‚Multiplex‘

Latinský název Calystegia hederacea 'Multiplex'

Popis rostliny

Opletník břečťanovitý ‚Multiplex‘ je vytrvalá, půdopokryvná rostlina s dlouhými, lodyhovitými stonky. Listy jsou vejčité až eliptické, na okrajích zubaté. Květy jsou bílé, 2-3 cm velké, se 4 tyčinkami a 4 korunními lístky. Kvete od června do září. Rostlina je mrazuvzdorná až do -25 °C. Je vhodná pro živé ploty, skalky, záhony a balkony.

Jak pěstovat Opletník břečťanovitý ‚Multiplex‘

Opletník břečťanovitý ‚Multiplex‘ je vytrvalá, snadno pěstovatelná rostlina, která se hodí do široké škály zahradních prostředí. Je to nenáročná rostlina, která může růst na slunném nebo polostinném stanovišti. Má výrazné, světle zelené listy a květy ve tvaru trubky, které se objevují od června do září. Pěstování: Opletník břečťanovitý ‚Multiplex‘ můžete pěstovat v zemi nebo ve skleníku. Pokud jej pěstujete venku, vyberte si pro něj slunné nebo polostinné stanoviště. Při pěstování ve skleníku je důležité, aby byla teplota vzduchu mezi 18-21°C. Substrát: Pro pěstování Opletníku břečťanovitého ‚Multiplex‘ je nejlepší volbou substrát s neutrální kyselostí. Substrát by měl být dobře propustný a měl by obsahovat dostatek živin. Zalévání: Opletník břečťanovitý ‚Multiplex‘ potřebuje dostatek vody, ale nesmí být přelitý. Zalévejte ho každý den nebo každý druhý den, aby substrát zůstal vlhký. Hnojení: Opletník břečťanovitý ‚Multiplex‘ potřebuje pravidelné hnojení, aby mohl růst a kvést. Hnojte ho každé dva týdny tekutým hnojivem pro květinové rostliny. Škůdci a choroby: Opletník břečťanovitý ‚Multiplex‘ je obecně odolný vůči škůdcům a chorobám. Pokud se objeví problémy, můžete je řešit postřikem insekticidu nebo fungicidu.

Využití Opletník břečťanovitý ‚Multiplex‘

Opletník břečťanovitý ‚Multiplex‘ je vytrvalá, okrasná rostlina s jemnými, převislými lodyhami. Je to skvělá volba pro použití v zahradách, na balkonech a terasách. Rostlina může být použita k vytvoření záhonů, živých plotů nebo jako okrasná rostlina. Její květy jsou bílé, růžové nebo fialové a kvete od června do září. Rostlina je také velmi odolná vůči suchu a mrazu. Opletník břečťanovitý ‚Multiplex‘ je snadno pěstovatelný a může být použit k ozdobení zahrad, trávníků, skalek a dalších oblastí. Je to také skvělá volba pro použití v kontejnerové zahradničení.

Botanický popis

Opletník břečťanovitý 'Multiplex' je vytrvalá, přímá rostlina s dlouhými, lodyhovitými stonky. Listy jsou vejčité až eliptické, na okraji zubaté a na vrcholu zašpičatělé. Květy jsou bílé, s šesti tyčinkami a šesti oboupohlavními korunními lístky. Plodem je tobolka. Rostlina dorůstá do výšky až 2 metry. Je to vytrvalá, přímá rostlina, která se šíří po zemi pomocí kořenových výběžků.

Původ a rozšíření Opletník břečťanovitý ‚Multiplex‘

Opletník břečťanovitý 'Multiplex' je hybridní odrůda rostliny Calystegia hederacea. Tato odrůda byla vyšlechtěna v Nizozemsku v roce 1993. Je to kříženec mezi dvěma druhy Calystegia hederacea, C. hederacea var. hederacea a C. hederacea var. grandiflora. Tato odrůda je velmi oblíbená pro svou nenáročnost a odolnost. Je to trvalka, která může růst až do výšky 2 metrů. Kvete bílými květy s fialovými skvrnami od června do září. Listy jsou široce vejčité až eliptické a mají zelenou barvu. Opletník břečťanovitý 'Multiplex' se pěstuje po celém světě. Je to oblíbená rostlina pro svou nenáročnost a odolnost. Je to oblíbená rostlina pro okrasné účely, protože její květy jsou velmi dekorativní. Rostlina je také často používána k vytváření záhonů, plotů nebo jako okrasná lemovací rostlina.
Katalog » Popínavé rostliny » Opletník břečťanovitý ‚Multiplex‘