Vyberte stránku

Netík sibiřský ‚Miss Sharples‘

Latinský název Adiantum pedatum 'Miss Sharples'

Popis rostliny

Netík sibiřský ‚Miss Sharples‘ je trvalka s nízkou, rozložitou růstovou formou. Listy jsou tmavě zelené, vejčité až kopinaté, na vrcholu se zaoblené. Na rubu listů jsou bílé skvrny. Květy jsou malé a bílé, vyrůstají na dlouhých stopkách. Rostlina je odolná vůči mrazu až do -30°C. Nejlépe se jí daří na slunném stanovišti s vlhkou, propustnou půdou. Netík sibiřský ‚Miss Sharples‘ je vhodný do skalek, na okraje zahrad nebo do nádob.

Jak pěstovat Netík sibiřský ‚Miss Sharples‘

Netík sibiřský ‚Miss Sharples‘ je nenáročná, snadno se pěstující rostlina, která vyžaduje jen málo péče. Je to stálezelená trvalka s listy ve tvaru deštníku, které jsou na okraji zubaté. Kvete bílými květy v létě. Netík sibiřský ‚Miss Sharples‘ rád roste na slunném až polostinném místě, ale může se cítit dobře i ve stínu. Nejlépe se mu daří na vlhké, úrodné, dobře odvodněné půdě. Při pěstování je důležité udržovat půdu vlhkou, ale ne přemokřenou. Netík sibiřský ‚Miss Sharples‘ by měl být zaléván alespoň jednou týdně, aby se zabránilo přemokření. Rostlina by měla být také pravidelně hnojena, aby byla zdravá a silná. Netík sibiřský ‚Miss Sharples‘ by měl být řezán zpět po skončení kvetení, aby se podpořila nová růst. Rostlina by měla být také občas očištěna od starých listů a odumřelých květů.

Využití Netík sibiřský ‚Miss Sharples‘

Netík sibiřský ‚Miss Sharples‘ je vytrvalá, nízko rostoucí rostlina, která se často používá jako okrasná rostlina. Její listy jsou zbarvené do modré až fialové barvy a mohou být použity k ozdobení zahrad, teras nebo balkonů. Rostlina je také velmi odolná vůči suchu a může být použita k oživení suchých oblastí. Netík sibiřský ‚Miss Sharples‘ je také skvělou volbou pro pokrytí půdy, protože jeho listy snižují erozi a zadržují vlhkost. Rostlina je také schopna růst ve stínu, což ji činí vhodnou pro použití v oblastech, kde je nedostatek slunečního svitu.

Botanický popis

Netík sibiřský 'Miss Sharples' je trvalka s dlouhými, převislými stonky a listy. Listy jsou vejčité až eliptické, zelené barvy s bílým lemováním. Rostlina má krásné, vějířovité květenství, které se skládá z malých, bílých květů. Květy se objevují od června do září. Netík sibiřský 'Miss Sharples' je nenáročná rostlina, která může růst na slunném nebo polostinném místě. Je to vytrvalá rostlina, která může dosáhnout výšky až 45 cm.

Původ a rozšíření Netík sibiřský ‚Miss Sharples‘

Netík sibiřský ‚Miss Sharples‘ (Adiantum pedatum 'Miss Sharples') je hybridní odrůda netíku sibiřského, která byla vyšlechtěna v roce 1960 v USA. Tato odrůda je velmi oblíbená pro svou nenáročnost a odolnost. Roste dobře ve stínu a je vhodná do skalek i na okraje zahrad. Netík sibiřský ‚Miss Sharples‘ se šíří pomocí semene nebo dělením trsů. Semena se mohou vysévat do substrátu, který je vysoce propustný a má neutrální pH. Rostlina může být také šířena dělením trsů. Trsy se mohou oddělit a přesadit do nových nádob. Netík sibiřský ‚Miss Sharples‘ se dnes pěstuje po celém světě. Je oblíbený pro svou nenáročnost a odolnost. Roste dobře ve stínu a je vhodný do skalek i na okraje zahrad. Jeho listy jsou sytě zelené a mohou dosahovat délky až 15 cm.
Katalog » Kapradiny » Netík sibiřský ‚Miss Sharples‘