Vyberte stránku

Netík sibiřský

Latinský název Adiantum pedatum

Popis rostliny

Netík sibiřský je trvalka, která patří do čeledi přesličkovitých. Roste ve skupinách a může dosahovat výšky až 30 cm. Listy jsou jemné, vejčité až eliptické, s bílými žilkami. Květy jsou malé, bílé nebo růžové a objevují se na konci léta. Plody jsou černé a mají tvar tobolky. Netík sibiřský je nenáročná rostlina, která dobře snáší sucho a mrazivé podmínky. Nejlépe se mu daří ve vlhkých, chladných a stinných oblastech. Je to ideální rostlina pro zahradníky, kteří hledají nenáročnou trvalku, která vypadá dobře po celý rok.

Jak pěstovat Netík sibiřský

Netík sibiřský je nenáročná rostlina, která se snadno pěstuje. Je to vytrvalá bylina, která může dosáhnout výšky až 30 cm. Má široké, jemně zubaté listy, které jsou ve tvaru srdce. Kvete bílými nebo růžovými květy. Pěstování: Netík sibiřský můžete pěstovat na slunném nebo polostinném místě. Půda by měla být dobře odvodněná a bohatá na živiny. Rostlina potřebuje dostatek vlhkosti, ale nesmí být přelitá. Hnojení: Netík sibiřský potřebuje mírné hnojení. Můžete ho hnojit organickým hnojivem nebo komplexním hnojivem pro listnaté rostliny. Škůdci a choroby: Netík sibiřský je obecně odolný vůči škůdcům a chorobám. Může být však napadán červci a mšicemi. Rozmnožování: Netík sibiřský se může rozmnožovat semeny nebo dělením trsů. Semena se vysévají na jaře do půdy nebo do květináčů. Trsy se mohou dělit na jaře nebo na podzim.

Využití Netík sibiřský

Netík sibiřský je vytrvalá, okrasná rostlina, která se často používá jako dekorace v zahradách. Je to oblíbená rostlina pro své jemné listy a snadnou péči. Rostlina může být použita k ozdobení zahradních oblastí, jako jsou terasy, balkony nebo okraje cest. Může být také použita k vytvoření zelených stěn nebo k vytváření zelených stínů. Netík sibiřský může být také použit k vytváření zelených stínů ve venkovních prostorách, jako jsou parky, zahrady nebo veřejné prostranství. Jeho listy mohou být také použity k vytváření zelených stínů na terasách a balkonech. Netík sibiřský může být také použit k výrobě květinových aranžmá a květinových vazeb. Jeho listy mohou být také použity k vytváření zelených stínů v interiérech. Netík sibiřský může být také použit k výrobě léčivých čajů a nápojů. Listy rostliny obsahují mnoho léčivých látek, které mohou pomoci při léčbě různých onemocnění.

Botanický popis

Netík sibiřský je trsnatá, listnatá rostlina, která patří do čeledi Adiantaceae. Má dlouhé, tenké, přímé stonky, které se mohou vyšplhat až do výšky 1,2 metru. Listy jsou vejčitého tvaru, mají špičatý vrchol a jsou uspořádány ve spirále. Na spodní straně listů jsou malé, bílé chloupky, které slouží k odvádění vody. Květy jsou malé, bílé a uspořádány ve svazečcích. Plody jsou černé a mají podobu tobolků. Netík sibiřský je oblíbenou okrasnou rostlinou, která se používá k výzdobě zahrad a parků. Je nenáročná na péči a může růst ve vlhkých i suchých oblastech. Je odolná vůči mrazu až do -30°C.

Původ a rozšíření Netík sibiřský

Netík sibiřský (Adiantum pedatum) je druh mechu, který je rozšířen po celé Severní Americe. Pochází z Evropy a Asie a byl původně zavlečen do Severní Ameriky v 19. století. Roste v mokrých lesích, na skalnatých útesech a na okrajích potoků. Netík sibiřský je velmi odolný druh mechu, který může růst v širokém spektru podmínek. Jeho listy jsou tmavě zelené a mají kopinatý tvar. Rostlina může dosáhnout výšky až 30 cm. Kvete během léta a produkuje malé bílé květy. Netík sibiřský se dnes pěstuje po celé Severní Americe jako okrasná rostlina. Je oblíbený pro svůj nenáročný charakter a snadnou péči. Je často používán v zahradách, na terasách a na balkonech. Může být také použit jako živý mulč nebo jako dekorace v interiérech.
Katalog » Kapradiny » Netík sibiřský