Vyberte stránku

Náprstník vlnatý

Latinský název Digitalis lanata

Popis rostliny

Náprstník vlnatý je vytrvalá bylina, která pochází z jižní Evropy. Dorůstá výšky až 1,5 metru a má široké, vlnité listy. Květy jsou bílé nebo růžové a mají tvar náprstku. Kvete od června do září. Rostlina je velmi toxická, proto se nedoporučuje ji pěstovat v blízkosti dětí nebo domácích zvířat. Náprstník vlnatý je oblíbenou dekorací pro zahradníky, protože jeho krásné květy dodají zahradě jedinečný vzhled.

Jak pěstovat Náprstník vlnatý

Náprstník vlnatý je jednou z nejkrásnějších rostlin, které můžete pěstovat. Je to trvalka s velkými, bílými květy, které se objevují na jaře a trvají až do pozdního léta. Rostlina je odolná vůči chladu a snáší i sucho. Pěstování náprstníku vlnatého je snadné. Nejlépe se mu daří na slunném místě s dobře odvodněnou půdou. Můžete ho pěstovat ve skupině nebo samostatně. Je důležité, aby byla půda dostatečně vlhká, ale ne příliš mokrá. Pravidelně hnojte a zalévejte. Náprstník vlnatý můžete šířit semeny nebo dělením trsů. Semena se nejčastěji sázejí na jaře. Trsy se dělí na jaře nebo na podzim. Náprstník vlnatý je odolný vůči škůdcům a chorobám. Pokud se však objeví problémy, můžete je ošetřit postřikem fungicidu nebo insekticidu. Pokud se o náprstník vlnatý správně staráte, můžete se těšit na krásné, bílé květy každý rok.

Využití Náprstník vlnatý

Náprstník vlnatý je rostlina, která se často používá v lékařství. Obsahuje glykosidy, které mají léčivé účinky na srdce a cévy. Rostlina se také používá k léčbě srdečních onemocnění, jako je angina pectoris, arytmie a hypertenze. Kromě toho se náprstník vlnatý používá k léčbě astmatu, bronchitidy, revmatismu a dalších onemocnění dýchacího systému. Rostlina se také používá k léčbě kožních onemocnění, jako je ekzém a lupénka. Náprstník vlnatý se také používá k léčbě poruch trávení, jako je zácpa a průjem. Rostlina může být také použita k léčbě nespavosti a úzkosti.

Botanický popis

Náprstník vlnatý (Digitalis lanata) je vytrvalá bylina, která dorůstá výšky až 1,5 metru. Má silné, přímé, hladce olistěné stonky s měkkou, vlnitou, světle zelenou listovou čepelí. Listy jsou vejčité až eliptické, s hladkými okraji a špičatými konci. Květy jsou bílé až růžové, s hlubokými, širokými kalichy a širokými, zaoblenými korunami. Plody jsou tobolky, které se otevírají, aby uvolnily semena. Rostlina kvete od června do září.

Původ a rozšíření Náprstník vlnatý

Náprstník vlnatý je druh rostliny z čeledi hluchavkovité. Pochází z jižní Evropy a severní Afriky, kde roste v suchých oblastech. Jeho domovinou jsou především Řecko, Turecko a severní Afrika. Rostlina se odtud rozšířila do dalších oblastí, včetně střední a západní Evropy, Středního východu a Severní Ameriky. Náprstník vlnatý je také oblíbenou okrasnou rostlinou, kterou lze nalézt v zahradách po celém světě.
Katalog » Dvouletky » Náprstník vlnatý