Vyberte stránku

Náprstník velkokvětý

Latinský název Digitalis grandiflora

Popis rostliny

Náprstník velkokvětý je vytrvalá bylina, která dorůstá výšky až 1 metr. Má silné, lysé, zelené stonky s mnoha listy. Listy jsou vejčité, lesklé a tmavě zelené. Květy jsou velké, bílé nebo růžové a mají 5 lístků. Kvete od června do září. Náprstník velkokvětý je oblíbenou dekorací pro zahrady a parky. Je to jedna z nejkrásnějších rostlin, které můžete pěstovat.

Jak pěstovat Náprstník velkokvětý

Náprstník velkokvětý je vytrvalá rostlina, která může dosahovat výšky až 1,5 metru. Je to jedna z nejkrásnějších rostlin s velkými, sytě žlutými květy. Roste nejlépe na slunném místě, ale může tolerovat i částečné stíny. Před výsadbou náprstníku velkokvětého je důležité připravit půdu. Měla by být hluboká, dobře odvodněná a bohatá na živiny. Přidejte do ní kompost nebo jinou organickou hmotu, aby byla půda vlhká a měkká. Náprstník velkokvětý můžete vysadit buď na jaře nebo na podzim. Vysaďte jej do díry o průměru asi 30 cm a hloubce 25 cm. Při výsadbě je důležité, aby kořeny byly dobře rozložené a aby se díra dobře uzavřela. Po výsadbě je důležité zajistit náprstníku velkokvětému dostatek vody. Pravidelně ho zalévejte, aby byla půda vlhká, ale ne přemokřená. Náprstník velkokvětý potřebuje hnojení jednou za rok. Použijte kvalitní hnojivo pro květinové zahrady a dodržujte pokyny na obalu. Náprstník velkokvětý je odolný vůči chorobám a škůdcům, ale je důležité jej pravidelně kontrolovat a odstraňovat plevele. Náprstník velkokvětý můžete řezat, abyste zajistili, že bude mít krásný tvar. Řezy by měly být provedeny po odkvětu, abyste zabránili poškození květů.

Využití Náprstník velkokvětý

1. Okrasná rostlina: Náprstník velkokvětý je oblíbenou okrasnou rostlinou, která se používá v zahradách a parcích. Jeho krásné žluté květy přitahují pozornost a dodávají zahradě nebo parčíku jasnou barvu. 2. Léčivá rostlina: Náprstník velkokvětý je také léčivou rostlinou. Obsahuje látky, které mohou pomoci s různými zdravotními problémy, jako jsou například srdeční problémy, astma nebo záněty. 3. Potravinářská rostlina: Náprstník velkokvětý může být také použit jako potravinářská rostlina. Jeho listy a květy jsou bohaté na vitamíny a minerály a mohou být použity jako koření nebo do salátů.

Botanický popis

Náprstník velkokvětý (Digitalis grandiflora) je vytrvalá bylina, která dorůstá výšky až 1,5 metru. Má silné, přímé, vzpřímené lodyhy, které jsou obvykle pokryty malými, šedozelenými chlupy. Listy jsou vejčité, lesklé, tmavě zelené a mají špičatý vrchol. Květy jsou velké, bílé nebo růžové, s hroznovitým uspořádáním na vrcholu lodyhy. Plodem je tobolka. Náprstník velkokvětý kvete od června do září. Roste nejlépe na slunných místech a ve vlhkých, úrodných půdách.

Původ a rozšíření Náprstník velkokvětý

Náprstník velkokvětý je rostlina z čeledi hluchavkovité (Plantaginaceae). Pochází z jižní Evropy, zejména z oblastí Řecka a Itálie. Odtud se rozšířil do dalších částí Evropy, včetně Francie, Německa, Španělska a Velké Británie. Rostlina byla také přivezena do Severní Ameriky a Austrálie. Náprstník velkokvětý je nyní hojně pěstován v zahradách po celém světě. Jeho květy jsou oblíbené pro svou krásu a snadno se množí. Rostlina je také používána jako léčivá rostlina. Obsahuje látky, které mají antioxidační a protizánětlivé účinky.
Katalog » Dvouletky » Náprstník velkokvětý