Vyberte stránku

Náprstník červený

Latinský název Digitalis purpurea

Popis rostliny

Náprstník červený je vytrvalá bylina, která pochází z Evropy a Asie. Dorůstá výšky až 1,5 metru a má velké, sytě červené květy, které se objevují na vrcholu dlouhých, úzkých stonků. Listy jsou vejčité až eliptické a mají tmavě zelenou barvu. Rostlina kvete od června do září a je oblíbenou součástí zahradních kompozic. Náprstník červený je jedovatý, takže je důležité, abyste ho udržovali mimo dosah dětí a domácích zvířat.

Jak pěstovat Náprstník červený

Náprstník červený je jednou z nejkrásnějších a nejoblíbenějších letniček. Je to vytrvalá bylina, která může dosáhnout výšky až 1,5 metru. Kvete od června do září a produkuje velké, sytě červené květy. Náprstník červený je snadno pěstovatelný a může být pěstován ve většině oblastí. Pěstování: Náprstník červený má rád slunné stanoviště s dobře odvodněnou půdou. Můžete jej pěstovat ve skupinách nebo samostatně. Při pěstování ve skupinách se doporučuje vysazovat rostliny po 3-4 kusech. Hnojení: Náprstník červený potřebuje mírné hnojení. Přidejte kompost nebo hnojivo pro letničky na jaře a na podzim. Řez: Náprstník červený je nutné řezat, aby se udržel jeho tvar. Po odkvětu by měly být odstraněny všechny staré květy. Šíření: Náprstník červený se může šířit semeny nebo dělením trsů. Semena se mohou vysévat na jaře nebo na podzim. Dělení trsů se provádí na jaře. Choroby a škůdci: Náprstník červený je obecně odolný vůči chorobám a škůdcům. Nicméně může být napadán mšicemi nebo houbovými chorobami.

Využití Náprstník červený

Náprstník červený je využíván jako léčivá rostlina. Obsahuje glykosidy, které mají léčivé účinky na srdce a cévy. Jeho extrakty se používají k léčbě srdečních onemocnění, jako je například srdeční selhání, arytmie a hypertenze. Náprstník červený se také používá k léčbě astmatu a bronchitidy. Dále se z něj vyrábí léky na léčbu deprese a úzkosti. Náprstník červený se také používá jako koření a barvivo.

Botanický popis

Náprstník červený je vytrvalá bylina, která dorůstá výšky až 1,5 metru. Má silnou, přímou lodyhu, která je pokrytá šupinatými listy. Listy jsou vejčitého tvaru, s hladkými okraji a dlouhé až 15 cm. Květy jsou velké, srdčitého tvaru, s 5 lístky a mají sytě červenou barvu. Plodem je tobolka, která obsahuje mnoho malých semen. Rostlina kvete od června do září. Náprstník červený je rozšířený po celé Evropě, severní Africe a západní Asii. Rád roste na suchých, slunných místech, jako jsou louky, skalky a okraje lesů.

Původ a rozšíření Náprstník červený

Náprstník červený je rostlina z čeledi hvězdnicovitých, která pochází z Evropy a severní Afriky. Jeho původní oblast rozšíření se nachází v jižní Francii, Itálii, Španělsku a Portugalsku. Rostlina se postupně rozšířila do dalších částí Evropy a Severní Ameriky. V současné době je náprstník červený rozšířen po celém světě, včetně Austrálie, Nového Zélandu a Japonska. Roste ve volné přírodě, ale také se pěstuje v zahradách a parcích.
Katalog » Dvouletky » Náprstník červený