Vyberte stránku

Mydlice lékařská

Latinský název Saponaria officinalis

Popis rostliny

Mydlice lékařská je trvalka, která patří do čeledi hluchavkovitých. Roste v Evropě a Asii. Má silné, přímé stonky, které mohou dosahovat výšky až 50 cm. Listy jsou vejčité až obvejčité, na okraji zubaté. Květy jsou bílé nebo růžové, sestavené do laty. Plody jsou tobolky. Mydlice lékařská se používá jako léčivá rostlina. Obsahuje saponin, který má antiseptické a protizánětlivé účinky.

Jak pěstovat Mydlice lékařská

Mydlice lékařská je jednou z nejstarších pěstovaných rostlin. Je to trvalka, která může růst až do výšky 60 cm. Má bílé květy s červenými skvrnami a listy jsou vejčité až eliptické. Pěstování mydlic lékařských je snadné. Nejlépe se jim daří na slunných místech s dobře odvodněnou půdou. Můžete je pěstovat ve skupinách nebo samostatně. Když je vysadíte, je důležité je každý rok řádně zalévat a hnojit. Mydlice lékařské potřebují hodně vláhy, takže je důležité je zalévat alespoň jednou týdně. Na jaře je také dobré je hnojit kompostem nebo hnojivem pro trvalky. Mydlice lékařské se množí pomocí semene nebo dělením trsů. Semena se sází na jaře nebo na podzim. Dělení trsů se provádí na jaře. Mydlice lékařské jsou odolné vůči chorobám a škůdcům. Pokud se však objeví nějaké problémy, můžete je ošetřit postřikem fungicidu nebo insekticidu. Mydlice lékařské jsou vynikajícím doplněním vaší zahrady. Jejich květy jsou krásné a voní po mýdle. Kromě toho mají i léčivé účinky.

Využití Mydlice lékařská

1. Léčivé účinky: Mydlice lékařská je v lidové medicíně používána jako diuretikum, protizánětlivé a antiseptické činidlo. Může být také použita k léčbě nachlazení, kašle, bronchitidy, revmatismu a dalších onemocnění. 2. Kuchyňské využití: Mydlice lékařská může být použita jako koření nebo do salátů. Jeho listy jsou také vhodné pro přípravu čajů. 3. Výzdoba: Mydlice lékařská je oblíbenou rostlinou pro výzdobu zahrad a trávníků. Její květy jsou bílé, růžové nebo fialové a mohou být použity k ozdobení květinových záhonů. 4. Aromaterapie: Mydlice lékařská má uklidňující a relaxační účinky, které mohou být využity při aromaterapii. Její esenciální oleje se používají k uvolnění napětí a stresu.

Botanický popis

Mydlice lékařská je vytrvalá bylina, která dorůstá výšky až 40 cm. Má silný, vzpřímený oddenek. Lodyha je přímá, často větvená, na vrcholu s hroznovitými květy. Listy jsou střídavé, vejčité až obvejčité, lesklé, na bázi srdčité. Květy jsou bílé, růžové nebo fialové, s 5 lístky. Plodem je tobolka. Mydlice lékařská kvete od června do září. Roste na loukách, v trávnících, na okrajích cest a vysokých travnatých porostech. Je to rostlina, která se používá jako léčivá rostlina.

Původ a rozšíření Mydlice lékařská

Mydlice lékařská je vytrvalá bylina, která pochází z Evropy a Asie. Roste v mírném podnebí a je velmi rozšířená v Evropě, Severní Americe a Austrálii. Roste nejlépe na slunných místech s dobře odvodněnou půdou. Může být také pěstována v truhlících nebo ve sklenících. Mydlice lékařská je oblíbenou součástí zahradních kompozic a je často používána jako okrasná rostlina. Je také využívána v tradiční medicíně a jeho listy jsou často používány jako léčivé byliny.
Katalog » Léčivé rostliny » Mydlice lékařská