Vyberte stránku

Mužák prorostlý

Latinský název Silphium perfoliatum

Popis rostliny

Mužák prorostlý je vytrvalá bylina, která roste až do výšky 1,5 metru. Má silné, masité stonky s listy, které jsou uspořádány ve tvaru přesýpacích hodin. Listy jsou široké až 10 cm a mají charakteristický prorostlý vzor. Květy jsou žluté až oranžové a mají 5 lístků. Rostlina kvete od června do září. Mužák prorostlý je oblíbenou rostlinou pro přírodní zahrady a jeho listy se často používají jako sušené květiny.

Jak pěstovat Mužák prorostlý

Mužák prorostlý je vytrvalá bylina, která pochází z Severní Ameriky. Je to velmi nenáročná rostlina, která může růst na slunném i polostinném stanovišti. Je to vytrvalá rostlina, která může dosahovat výšky až 1,5 metru. Má velké, široce vejčité listy, které jsou přisedlé k řapíku. Květy jsou žluté a mají 4 tyčinky. Kvete od června do srpna. Pokud se rozhodnete pěstovat mužáka prorostlého, je důležité zajistit mu správné podmínky. Nejlépe se mu bude dařit na slunném stanovišti s dobře propustnou, hlinitou půdou. Půda by měla být vlhká, ale nikdy přemokřená. Mužák prorostlý je nenáročný na zálivku, ale v suchém období je potřeba ho pravidelně zalévat. Mužák prorostlý je snadno množitelný řízkováním. Řízky se musí odříznout od mateřské rostliny a zasadit do substrátu. Substrát by měl být směsí písku a rašeliny. Řízky by měly být zasazeny do hloubky asi 2 cm a měly by být pravidelně zalévány. Mužák prorostlý je odolný vůči chorobám a škůdcům. Nicméně, pokud je rostlina přemokřená, může se objevit hniloba kořenů. To lze snadno zabránit pravidelnou zálivkou a udržováním dobrého odtoku vody.

Využití Mužák prorostlý

Mužák prorostlý je rostlina, která se využívá v tradiční medicíně. Jeho listy a kořeny se používají k léčbě mnoha zdravotních problémů, jako jsou bolesti hlavy, migrény, nachlazení, kašel, revmatismus, artritida, záněty a další. Rostlina je také účinná při léčbě žaludečních potíží, jako je zvracení, průjem a žaludeční křeče. Mužák prorostlý se také používá k léčbě zánětu močových cest, ledvin a močového měchýře. Rostlina je také účinná při léčbě nespavosti a úzkosti. Kromě toho se mužák prorostlý používá k léčbě kožních onemocnění, jako je ekzém a lupénka.

Botanický popis

Mužák prorostlý je vytrvalá bylina, která může dosahovat výšky až 2 metry. Má silné, přímé, lysé nebo mírně chlupaté stonky s listy, které jsou uspořádány do párů. Listy jsou vejčité až eliptické, s dlouhými řapíky, které se dotýkají a obepínají stonky. Květy jsou žluté, sestavené do hroznu a mají 6 tyčinek. Plodem je tobolka. Rostlina kvete od června do září.

Původ a rozšíření Mužák prorostlý

Mužák prorostlý (Silphium perfoliatum) je vytrvalá bylina, která pochází z Severní Ameriky. Jeho domovinou jsou Spojené státy a Kanada. Roste především ve středních a jižních oblastech USA. Mužák prorostlý se také vyskytuje v některých oblastech Mexika a Kostariky. Mužák prorostlý se vyskytuje v mírném podnebí a jeho oblíbeným místem růstu jsou louky, pastviny, lesy a okraje lesů. Rostlina má ráda slunná a vlhká místa, ale dokáže se přizpůsobit i suchým a chladným podmínkám. Mužák prorostlý se dnes pěstuje po celém světě. Jeho semena se prodávají v zahradnických obchodech a jeho listy se používají jako koření. Rostlina je také často vysazována v zahradách a parkách.
Katalog » Léčivé rostliny » Mužák prorostlý