Vyberte stránku

Mučenka purpurová

Latinský název Passiflora edulis f. flavicarpa

Popis rostliny

Mučenka purpurová je tropická rostlina, která pochází z Jižní Ameriky. Je to vytrvalá popínavá rostlina s dlouhými lodyhami, které mohou dosahovat délky až 10 metrů. Listy jsou střídavé, eliptické až obvejčité a mají tmavě zelenou barvu. Květy jsou velké, fialové až purpurové s bílými tyčinkami. Plody jsou kulaté až vejčité, oranžové až červené a mají sladkou chuť. Mučenka purpurová se používá k výrobě ovocných šťáv, džemů a dalších produktů. Rostlina je také známá pro své léčivé účinky a je často používána jako bylinný čaj.

Jak pěstovat Mučenka purpurová

Mučenka purpurová je tropická rostlina, která se pěstuje pro své ovoce. Je to vytrvalá rostlina, která může dosáhnout až 6 metrů vysoká. Má velké, lesklé listy a květy s 5 lístky a 5 tyčinkami. Květy jsou obvykle fialové nebo růžové a plody jsou zelené nebo žluté. Pěstování mučenky purpurové je relativně snadné, ale je důležité zajistit, aby byly splněny její požadavky na prostředí. Nejlépe roste na slunných místech s dobrou drenáží. Vyžaduje hodně vlhkosti a tepla, takže je nejlepší pěstovat ji v oblastech s teplým podnebím. K pěstování mučenky purpurové budete potřebovat širokou nádobu s dostatečnou hloubkou na kořeny. Použijte směs půdy, která je bohatá na živiny a má dobrou drenáž. Přidejte trochu kompostu nebo hnoje, abyste zajistili, že rostlina bude mít dostatek živin. Mučenka purpurová může být pěstována ze semene nebo řízků. Semena se nejčastěji vysévají do půdy a nechají se zakořenit. Řízky se mohou vysazovat do nádoby s vlhkou půdou a nechat je zakořenit. Mučenka purpurová je citlivá na chladné počasí, takže je důležité, aby byla chráněna před mrazem. Pokud je to možné, je nejlepší pěstovat ji ve skleníku nebo v zahradním domku. Mučenka purpurová je náročná na zalévání. Musí být zalévána každý den, aby se udržela vlhkost. Je důležité, abyste nezalévali příliš, protože to může vést k hnilobě kořenů. Mučenka purpurová potřebuje hodně živin, takže je důležité, abyste ji pravidelně hnojili. Můžete použít komerční hnojivo nebo přírodní hnojivo, jako je kompost nebo hnůj. Mučenka purpurová může být postříkána proti škůdcům a chorobám. Je důležité, abyste použili bezpečné produkty, které nejsou škodlivé pro lidi ani pro zvířata.

Využití Mučenka purpurová

Mučenka purpurová je rostlina, která se používá k výrobě ovocných šťáv, džemů a marmelád. Jeho plody jsou bohaté na vitamíny A, B a C a také na minerály jako draslík, hořčík a vápník. Plody mučenky purpurové jsou také často používány k výrobě léčivých čajů a nápojů, které mají uklidňující účinek. Rostlina může být také použita k výrobě léčivých mastí a krémů, které jsou účinné při léčbě kožních onemocnění. Mučenka purpurová může být také použita k výrobě léčivých tinktur, které jsou účinné při léčbě bolesti hlavy a migrény.

Botanický popis

Mučenka purpurová je stálezelená, přímá liana, která může dorůst až do výšky 15 metrů. Má silné, dřevité, přímé nebo lehce vystoupavé větve s tmavě zelenými, lesklými, vejčitými až obvejčitými listy. Listy jsou na okraji zubaté a mají 5-7 laloků. Květy jsou velké, purpurové až fialové, s bílými skvrnami. Mají 5 tyčinek a 5 korunních lístků. Plody jsou vejčité, oranžové až červené, s měkkou dužinou a semeny uvnitř.

Původ a rozšíření Mučenka purpurová

Mučenka purpurová (Passiflora edulis f. flavicarpa) je druh tropického ovoce, který pochází z Jižní Ameriky. Přesněji řečeno, je to druh mučenky, který se původně vyskytoval v Brazílii, Bolívii, Peru a Ekvádoru. Mučenka purpurová se dnes pěstuje po celém světě. Je oblíbená pro svou chuť a výživné hodnoty. Rostlina je obzvláště populární v tropických oblastech, jako je Afrika, Asie a Karibik. Roste také ve Spojených státech, Austrálii, Novém Zélandu a na Havaji. Mučenka purpurová je oblíbená pro svou chuť a výživné hodnoty. Ovoce je bohaté na vitamíny A, C a E, stejně jako na minerály, jako je draslík, hořčík a vápník. Ovoce je také bohaté na antioxidanty, které pomáhají bojovat proti volným radikálům a chránit buňky před poškozením. Mučenka purpurová se často používá jako ingredience do džemů, šťáv, kompotů a dalších pokrmů. Může být také sušena a používána jako koření.
Katalog » Exotické rostliny » Mučenka purpurová