Vyberte stránku

Morač větší

Latinský název Ammi majus

Popis rostliny

Morač větší (Ammi majus) je trvalka, která patří do čeledi Apiaceae. Dorůstá výšky až 1,2 metru a má velké, bílé, konikovité květy s modrými nebo fialovými skvrnami. Listy jsou zelené, vejčité až eliptické a mají špičatý vrchol. Květy se objevují od června do září. Morač větší je oblíbenou dekorací pro venkovní zahrady a květinové záhony. Rostlina je odolná vůči suchu a mrazu. Nejlépe roste na slunném místě na dobře odvodněné půdě. Je to nenáročná rostlina, která potřebuje jen málo péče.

Jak pěstovat Morač větší

1. Před výsadbou Morače většího je důležité zvolit správné místo. Mělo by být slunné až polostinné, s dobře odvodněnou půdou. 2. Před výsadbou je třeba půdu dobře připravit. Je nutné ji zbavit plevele a přidat hnojivo. 3. Semeno Morače většího se nejčastěji vysévá přímo do půdy na jaře, když se země ohřeje na teplotu alespoň 10 °C. 4. Semena se vysévají do hloubky 1 cm a jsou lehce přikryta zeminou. 5. Po výsevu je nutné pravidelně zalévat a udržovat půdu vlhkou. 6. Rostliny Morače většího potřebují hodně světla, aby se dobře rozvíjely. 7. Když se objeví první květy, je nutné je pravidelně odstraňovat, aby se podpořilo další kvetení. 8. Morač větší může být postříkán proti škůdcům a chorobám. 9. Po skončení kvetení je nutné odstranit všechny odkvetlé květy, aby se zabránilo tvorbě semen. 10. Na podzim je nutné rostlinu Morače většího přesadit do nového substrátu.

Využití Morač větší

Morač větší je oblíbená rostlina, která se používá jako okrasná rostlina. Je to nenáročná rostlina, která může být pěstována v truhlících nebo ve volné půdě. Její květy jsou bílé, růžové nebo fialové a jsou velmi dekorativní. Rostlina může být také použita jako léčivá rostlina. Listy a semena morače většího jsou bohaté na vitamín C a jsou často používány k léčbě nachlazení a dalších onemocnění. Kromě toho se semena morače většího používají k přípravě léčivých čajů a tinktur.

Botanický popis

Původ a rozšíření Morač větší

Morač větší (Ammi majus) je jednoletá bylina z čeledi kopijovité (Apiaceae). Pochází z oblastí Středomoří a Blízkého východu. Rostlina se dnes pěstuje po celém světě, zejména v Evropě, Severní Americe a Austrálii. Je to oblíbená rostlina pro svou nenáročnost a nádherné květy. Květy jsou bílé, žluté nebo růžové a mohou být jednoduché nebo plné. Morač větší je oblíbenou dekorací pro venkovní i vnitřní prostory. Je to také oblíbená rostlina pro svou schopnost odolávat chorobám a škůdcům.
Katalog » Léčivé rostliny » Morač větší