Vyberte stránku

Mochna bahenní

Latinský název Comarum palustre

Popis rostliny

Mochna bahenní je stálezelená, trsnatá rostlina, která roste v mokřadech a na březích. Má dlouhé, tenké, lodyžky, které se rozvětvují do tří částí. Listy jsou vejčité, s dlouhými řapíky a špičatými špičkami. Květy jsou malé, fialové až červené a sestávají z pěti tyčinek. Plody jsou černé bobule. Mochna bahenní je oblíbená mezi lidmi, kteří ji používají k léčbě různých onemocnění.

Jak pěstovat Mochna bahenní

Mochna bahenní je nenáročná trvalka, která se často používá k ozdobení okrasných zahrad. Je to vytrvalá bylina s krásnými modrofialovými květy, které kvetou od června do srpna. Rostlina je velmi odolná a může růst ve vlhkých až mokrých půdách. Pěstování: Mochna bahenní může být pěstována na slunných nebo polostinných místech. Nejlépe se jí daří na místech s dobře odvodněnou, bohatou půdou. Při výsadbě je důležité, aby byla kořenová část rostliny dobře ukotvena v půdě. Hnojení: Mochna bahenní potřebuje mírné hnojení. Můžete ji hnojit jarním hnojivem nebo organickým hnojivem. Zalévání: Mochna bahenní potřebuje dostatek vody, zejména v období sucha. Zalévejte ji alespoň jednou týdně. Škůdci a choroby: Mochna bahenní je obecně odolná vůči škůdcům a chorobám. Rozmnožování: Mochna bahenní se může rozmnožovat semeny nebo dělením trsů. Semena se sázejí na jaře nebo na podzim. Dělení trsů se provádí na jaře.

Využití Mochna bahenní

Mochna bahenní je využívána jako okrasná rostlina v zahradách a parcích. Její květy jsou červené, což dodává zahradě nebo parčíku zajímavý vzhled. Rostlina může být také využita pro léčebné účely. Listy a květy rostliny obsahují látky, které mají protizánětlivé a antiseptické vlastnosti. Mochna bahenní se také používá k léčbě kožních onemocnění, jako je ekzém a akné. Rostlina může být také použita k léčbě nachlazení a kašle. Kromě toho se mochna bahenní používá k léčbě ledvinových kamenů a dalších onemocnění močových cest.

Botanický popis

Mochna bahenní (Comarum palustre) je trvalka s nízkou, rozložitou, krátkou stonkovou roubovitou rostlinou. Listy jsou vejčité až obvejčité, na bázi zašpičatělé, na okraji zubaté nebo pilovité, na vrcholu zašpičatělé až tupé, na líci lesklé, na rubu matné. Květy jsou červené, uspořádané do kulovitých květenství. Plody jsou černé, vejčité až obvejčité bobule. Rostlina může dorůstat až do výšky 30 cm. Roste v mokřadech, na březích řek a jezer, na loukách a v lesích.

Původ a rozšíření Mochna bahenní

Mochna bahenní (Comarum palustre) je vytrvalá bylina, která se vyskytuje v Evropě, Asii a Severní Americe. Roste ve vlhkých lesích, na březích řek a jezer, na mokřadech a v tůních. Je to rostlina, která je oblíbená pro svou nádhernou barvu a květy. Mochna bahenní je často pěstována v zahradách jako okrasná rostlina. Její květy jsou růžové nebo fialové a kvetou od června do srpna. Rostlina může dosáhnout výšky až 30 cm a její listy jsou ve tvaru srdce. Mochna bahenní je často používána jako léčivá rostlina. Jeho kořeny a listy jsou používány k léčbě různých onemocnění, včetně revmatismu, zánětů močových cest a dalších. Mochna bahenní je také používána jako potravinářská surovina. Jeho listy a květy jsou používány k přípravě salátů, polévek a dalších pokrmů.
Katalog » Vodní rostliny » Mochna bahenní