Vyberte stránku

Měsíček lékařský

Latinský název Calendula officinalis

Popis rostliny

Měsíček lékařský je jednoletá bylina z čeledi Asteraceae. Roste vysoká až 30 cm a má široké, vejčité listy. Květy jsou žluté nebo oranžové a mají 5 lístků. Kvete od června do září. Měsíček lékařský se používá v lidové medicíně k léčbě různých kožních onemocnění, jako je ekzém, popáleniny a opary. Jeho listy a květy se také používají k přípravě čajů a tinktur.

Jak pěstovat Měsíček lékařský

je velmi snadné. Měsíček lékařský můžete pěstovat na slunném místě, ale vyhněte se přímému slunečnímu záření. Rostlina potřebuje pravidelnou zálivku, ale nesmí být přelitá. Při pěstování měsíčku lékařského je důležité dbát na to, aby byla zemina vždy vlhká. Rostlinu můžete přesazovat každé dva až tři roky do většího květináče. Měsíček lékařský můžete sklízet po celou sezónu. Listy a květy můžete sušit a používat jako koření nebo pro léčivé účely.

Využití Měsíček lékařský

Měsíček lékařský je jednou z nejvíce využívaných bylin v lidovém léčitelství. Rostlina má široké spektrum účinků a je využívána k léčbě různých kožních problémů, jako jsou například popáleniny, odřeniny, ekzémy nebo akné. Může být také použit k léčbě infekcí dýchacích cest, jako je například kašel nebo bronchitida. Měsíček lékařský může být také použit k léčbě střevních problémů, jako je například průjem nebo zácpa. Rostlina je také často používána k léčbě gynekologických problémů, jako je například menstruační bolest nebo myom. Měsíček lékařský může být také použit k léčbě různých zánětlivých onemocnění, jako je například artritida nebo revmatismus. Kromě toho může být měsíček lékařský také použit k léčbě stresu a úzkosti.

Botanický popis

Měsíček lékařský je vytrvalá bylina s krátkou, silnou lodyhou. Listy jsou střídavé, vejčité až obvejčité, na okraji zubaté. Květy jsou žluté nebo oranžové, 2-3 cm velké, s 5 lístky. Plodem je nažka. Měsíček lékařský kvete od června do října. Roste na slunných místech, na polích, v okolí cest a na skalnatých stráních.

Původ a rozšíření Měsíček lékařský

Měsíček lékařský je rostlina z čeledi Asteraceae, která pochází ze Středomoří. Jeho původní oblasti zahrnují jižní Evropu, severní Afriku a části Středního východu. Rostlina byla přivezena do Severní Ameriky v 17. století a dnes se pěstuje po celém světě. Měsíček lékařský je oblíbenou rostlinou pro jeho léčivé účinky a jeho krásné květy. Jeho květy jsou žluté nebo oranžové a mohou být použity k výrobě olejů, tinktur a mastí. Rostlina je také často používána jako okrasná rostlina.
Katalog » Léčivé rostliny » Měsíček lékařský