Vyberte stránku

Merlík všedobr

Latinský název Blitum bonus-henricus

Popis rostliny

Merlík všedobr je jednoletá rostlina, která patří do čeledi Amaranthaceae. Roste vysoká až 30 cm a má široce vejčité listy. Květy jsou malé, bílé až růžové barvy a mají 5 tyčinek. Květy se objevují od června do září. Merlík všedobr je oblíbený pro svou nenáročnost a odolnost vůči suchu. Je to vynikající volba pro použití v zahradách, trávnících a na okrajích cest. Rostlina je také užitečná pro životní prostředí, protože poskytuje útočiště pro hmyz a ptáky.

Jak pěstovat Merlík všedobr

Merlík všedobr je jednou z nejpopulárnějších a nejoblíbenějších rostlin. Je to nenáročná rostlina, která může být pěstována v různých typů půd a ve všech typech klimatu. Rostlina je velmi odolná a snadno se pěstuje. Pokud chcete pěstovat Merlíka všedobrého, je důležité zvolit správné místo. Mělo by být slunné až polostinné místo s dobrou drenáží. Rostlina může být pěstována ve skupinách nebo jako solitér. Merlík všedobr má rád hnojení. Je důležité používat hnojivo s nízkým obsahem fosforu. Hnojivo by mělo být aplikováno každé dva až tři týdny po dobu celého vegetačního období. Zalévání je důležité pro udržení zdraví rostliny. Merlík všedobr potřebuje pravidelné zalévání, ale nesmí být přeléván. Rostlina by měla být zalévána alespoň jednou týdně, aby se zabránilo přemokření. Škůdci a choroby jsou obecně pro Merlíka všedobrého neškodné. Pokud se objeví škůdci nebo choroby, měly by být okamžitě léčeny. Merlík všedobr je nenáročná rostlina, která může být pěstována v různých podmínkách. Je důležité zvolit správné místo, hnojit a zalévat rostlinu pravidelně a sledovat škůdce a choroby. Pokud budete dodržovat tyto zásady, můžete si užívat krásnou a zdravou rostlinu Merlíka všedobrého.

Využití Merlík všedobr

Merlík všedobr je jednoletá rostlina, která se často používá jako koření. Má svěží, lehce nakyslou chuť a může být použita na saláty, polévky, omáčky, maso nebo dokonce na sladké pokrmy. Může být také sušena a použita jako koření. Merlík všedobr může být také použit jako léčivá rostlina. Jeho listy a semena jsou bohaté na vitamín C a minerály, které mohou pomoci při léčbě nachlazení, bolesti hlavy a dalších onemocnění. Rostlina může být také použita jako diuretikum a může pomoci při léčbě zánětu ledvin. Merlík všedobr je také oblíbenou rostlinou pro dekoraci. Jeho jasně fialové květy jsou velmi atraktivní a mohou být použity k ozdobení zahrad, balkonů nebo teras. Květiny mohou být také použity k výrobě krásných kytic.

Botanický popis

Merlík všedobr (Blitum bonus-henricus) je jednoletá bylina z čeledi šťovíkovitých. Má vzpřímenou, vytrvalou, lysou, přímou nebo mírně vystoupavou lodyhu, která dosahuje výšky až 30 cm. Listy jsou vejčité až obvejčité, na bázi srdčité, celokrajné, na okraji mírně zubaté. Květy jsou drobné, bílé až růžové, uspořádané v hroznech. Plodem je černá, lesklá, vejčitá až obvejčitá nažka. Roste v trávnících, na polích, na okrajích cest a v nížinách. Kvete od června do září.

Původ a rozšíření Merlík všedobr

Merlík všedobr (Blitum bonus-henricus) je jednoletá rostlina z čeledi růžovitých. Pochází z oblastí Středomoří, ale jeho rozšíření se postupně rozšířilo do mnoha dalších oblastí po celém světě. Roste ve vlhkých oblastech, na loukách a v příkopech. Jeho semena jsou velmi odolná a mohou přežít i v extrémních podmínkách. Merlík všedobr je vytrvalá rostlina s krátkými, vzpřímenými stonky, které dosahují výšky až 30 cm. Listy jsou vejčité, lesklé a tmavě zelené. Květy jsou malé, bílé nebo růžové a mají 5 lístků. Plody jsou malé, červené bobule, které se skládají z jednoho semene. Merlík všedobr je oblíbenou rostlinou pro své léčivé účinky. Jeho listy a květy jsou bohaté na vitamíny a minerály a jsou používány k léčbě nachlazení, bolesti hlavy a dalších onemocnění. Rostlina je také používána jako koření a je součástí mnoha tradičních jídel.
Katalog » Léčivé rostliny » Merlík všedobr