Vyberte stránku

Merlík všedobr

Latinský název Blitum bonus-henricus

Popis rostliny

Merlík všedobr (Blitum bonus-henricus) je jednoletá rostlina, která patří do čeledi šťovíkovitých. Roste v mírných oblastech Evropy a Asie. Má vzpřímené stonky, které dosahují výšky až 30 cm. Listy jsou vejčité až eliptické a mají na okraji drobné zoubky. Květy jsou bílé nebo růžové a mají 5 tyčinek. Plodem je černá bobule. Merlík všedobr se používá v lidové medicíně jako lék na nachlazení, revmatismus a další onemocnění.

Jak pěstovat Merlík všedobr

Merlík všedobr je snadno pěstovatelná rostlina, která může být pěstována v truhlících, na zahradě nebo ve skleníku. Je to nenáročná rostlina, která vyžaduje jen málo péče. Pěstování: 1. Vyberte si pro pěstování Merlíka všedobrého vhodné místo. Mělo by být slunné až polostinné a mít dostatek prostoru pro růst. 2. Připravte půdu. Půda by měla být dobře odvodněná a měla by být bohatá na živiny. 3. Sázejte semena Merlíka všedobrého do připravené půdy. Semena by měla být sázena do hloubky asi 1 cm. 4. Zalévejte rostliny pravidelně, aby byla půda vlhká, ale ne přemokřená. 5. Hnojte rostliny každé 2-3 týdny. 6. Ořezávejte rostliny, abyste udrželi jejich tvar a podporovali jejich růst. 7. Chraňte rostliny před chorobami a škůdci. 8. Sklízejte plody, když jsou zralé.

Využití Merlík všedobr

Merlík všedobr je rostlina, která se často používá jako zeleninová plodina. Jeho listy jsou jemné a měkké a mají jemnou chuť, která je podobná špenátu. Merlík všedobr je bohatý na vitamíny A, C a K, stejně jako na minerály, jako je draslík, hořčík a vápník. Listy mohou být použity syrové nebo vařené. Můžete je použít jako součást salátu nebo je můžete smíchat s jinými druhy zeleniny a přidat do polévek nebo omáček. Merlík všedobr také může být sušený a používán jako koření.

Botanický popis

Merlík všedobr je jednoletá bylina, která může dosahovat výšky až 30 cm. Jeho lodyha je přímá, často vystoupavá a je pokrytá chlupy. Listy jsou vejčité až obvejčité, lesklé, na okrajích zubaté a na vrcholu zašpičatělé. Květy jsou malé, bílé až růžové a uspořádány do hroznovitých květenství. Plodem je černá bobule. Merlík všedobr je rozšířený po celé Evropě, severní Africe a západní Asii. Roste na loukách, pastvinách, okrajích cest a v kulturních krajinách.

Původ a rozšíření Merlík všedobr

Merlík všedobr (Blitum bonus-henricus) je jednoletá bylina z čeledi šťovíkovité. Pochází z oblastí Středomoří a Blízkého východu. Jeho rozšíření se postupně rozšířilo do Evropy, Asie a Severní Ameriky. Roste na suchých, slunných místech, jako jsou louky, okraje cest a polí. Jeho semena jsou velmi odolná a mohou přežít i v extrémních podmínkách. Merlík všedobr je vytrvalá bylina s malými, modrofialovými květy. Kvete od června do září. Jeho listy jsou vejčité až eliptické a mají hladký povrch. Rostlina může dosáhnout výšky až 30 cm. Merlík všedobr se používá jako léčivá rostlina. Jeho listy a květy obsahují látky, které mají protizánětlivé a antiseptické účinky. Může být také použit jako koření.
Katalog » Léčivé rostliny » Merlík všedobr