Vyberte stránku

Máta peprná var. citrata

Latinský název Mentha piperita var. citrata

Popis rostliny

Máta peprná var. citrata je vytrvalá bylina, která dorůstá do výšky 30-90 cm. Listy jsou střídavé, vejčité až eliptické, lesklé, s ostrou špičkou a zaokrouhleným okrajem. Květy jsou bílé nebo růžové, sestavené do hroznu. Plody jsou černé, nažky. Rostlina má silnou vůni po citronu. Máta peprná var. citrata se používá jako koření, léčivá rostlina a pro aromaterapii.

Jak pěstovat Máta peprná var. citrata

Máta peprná var. citrata je oblíbená bylinka, která se používá jako koření a léčivá rostlina. Je to vytrvalá tráva s lesklými listy a bílými nebo růžovými květy. Máta peprná var. citrata může být pěstována v zahradě nebo ve skleníku. Pěstování: Máta peprná var. citrata preferuje slunné až polostinné stanoviště s dobře odvodněnou půdou. Rostlina může být pěstována ve skleníku nebo venku. Při pěstování venku je třeba zajistit dostatečnou ochranu před mrazem. Hnojení: Máta peprná var. citrata potřebuje mírné hnojení. Nejlépe se hodí hnojivo s nízkým obsahem dusíku. Zalévání: Máta peprná var. citrata potřebuje dostatek vody, ale nesmí být přelitá. Zalévejte ji jednou týdně nebo podle potřeby. Škůdci a choroby: Máta peprná var. citrata je obecně odolná vůči škůdcům a chorobám. Řez: Máta peprná var. citrata by měla být řezána po skončení kvetení. To pomůže udržet rostlinu zdravou a silnou. Sklizeň: Máta peprná var. citrata je sklízena, když jsou její listy plně rozvinuté. Listy mohou být sušeny nebo zmrazené pro pozdější použití.

Využití Máta peprná var. citrata

Máta peprná var. citrata je oblíbená rostlina, která se často využívá v kuchyni a v léčitelství. Její listy jsou bohaté na éterické oleje, které mají mnoho léčebných účinků. V kuchyni se máta peprná var. citrata používá jako koření do salátů, omáček, polévek, nápojů a dalších jídel. Máta má svěží citrusovou chuť a je skvělým způsobem, jak osvěžit jídlo. Máta peprná var. citrata také obsahuje mnoho léčivých látek, které mají blahodárné účinky na lidské zdraví. Máta může pomoci při trávení, snížit bolesti hlavy, zmírnit stres a úzkost, zlepšit spánek a podporovat imunitní systém. Máta také může pomoci s léčbou nachlazení a chřipky. Máta peprná var. citrata se také často používá v aromaterapii. Její éterické oleje mají uklidňující účinek a mohou pomoci zmírnit stres a napětí. Máta také může pomoci zlepšit náladu a zvýšit energii.

Botanický popis

Máta peprná var. citrata je vytrvalá bylina, která dorůstá výšky až 60 cm. Má silně větvenou lodyhu s listy, které jsou vejčité až eliptické, lesklé, na vrcholu zašpičatělé a s ostrou špičkou. Listy mají světle zelenou barvu a jsou pokryty malými chloupky. Květy jsou fialové až bílé, uspořádané do hroznovitých květenství. Plody jsou malé černé tobolky. Rostlina má silnou citrusovou vůni.

Původ a rozšíření Máta peprná var. citrata

Máta peprná var. citrata je odrůda máty peprné, která pochází z Evropy a Asie. Rostlina se vyskytuje ve většině evropských zemí, včetně Velké Británie, Francie, Německa, Itálie, Španělska, Ruska a dalších. Rostlina se také vyskytuje v některých částech Afriky, Severní Ameriky a Austrálie. Máta peprná var. citrata je oblíbenou rostlinou pro svou intenzivní citrusovou vůni a chuť. Rostlina se často používá jako koření nebo do čaje. Je také běžnou ingrediencí v různých léčivých bylinných směsích. Máta peprná var. citrata je snadno pěstovatelná a může růst v mnoha různých podmínkách. Vyžaduje slunné stanoviště s dobře odvodněnou půdou. Rostlina může být také pěstována v nádobách.
Katalog » Léčivé rostliny » Máta peprná var. citrata