Vyberte stránku

Marulka šantovitá pravá

Latinský název Calamintha nepeta subsp. nepeta

Popis rostliny

Marulka šantovitá pravá je malá, trvalka s vůní máty. Roste do výšky 15-30 cm a má krátké, lysé stonky. Listy jsou vejčité až eliptické, lesklé, tmavě zelené barvy. Květy jsou bílé nebo růžové, sestavené do klasů. Kvete od června do září. Plody jsou malé, černé semínka. Marulka šantovitá pravá je vhodná pro použití v zahradách, na okrajích cest a v parku. Je to nenáročná rostlina, která je odolná vůči suchu a mrazu.

Jak pěstovat Marulka šantovitá pravá

Marulka šantovitá pravá je jednoletá bylina, která patří do čeledi Lamiaceae. Roste do výšky 15-30 cm a má malé, lesklé, zelené listy a bílé květy s modrými skvrnami. Je to oblíbená rostlina pro zahradníky, protože je nenáročná na péči a její květy voní po medu. Pěstování marulky šantovité pravé je velmi snadné. Nejlépe se jí daří na slunném místě s dobře odvodněnou půdou. Můžete ji pěstovat ve skupinách nebo v truhlících. Marulka šantovitá pravá je mrazuvzdorná až do -15°C. Když se rostlina začne rozrůstat, můžete ji zastřihnout, abyste ji udrželi v kompaktním tvaru. To také podporuje kvetení. Marulka šantovitá pravá potřebuje mírnou zálivku, ale nesmí být přelitá. Marulka šantovitá pravá je náchylná k houbovým chorobám, jako je například plísňová skvrnitost. Proto je důležité, abyste rostlinu pravidelně kontrolovali a případné postižené listy okamžitě odstranili.

Využití Marulka šantovitá pravá

Marulka šantovitá pravá je oblíbenou rostlinou pro zahradníky a milovníky květin. Může být využita jako okrasná rostlina, která dodá zahradě nebo truhlíku na balkoně živost a barevnost. Její květy jsou malé, ale velmi atraktivní a voní po medu. Marulka šantovitá pravá může být také využita jako léčivá rostlina. Její listy a květy jsou bohaté na éterické oleje, které mají protizánětlivé, antiseptické a antispasmodické účinky. Rostlina se proto často používá k léčbě nachlazení, kašle, bolesti hlavy a dalších onemocnění. Marulka šantovitá pravá je také oblíbenou surovinou pro přípravu bylinných čajů. Její listy a květy se často používají k přípravě léčivých čajů, které pomáhají uklidnit nervový systém a zmírnit stres. Marulka šantovitá pravá je také vynikajícím zdrojem vitamínů a minerálů. Obsahuje vitamíny A, C, E a K, stejně jako draslík, hořčík, železo a další stopové prvky. Její listy a květy se často používají jako součást zdravých salátů a jiných pokrmů.

Botanický popis

Marulka šantovitá pravá je jednoletá bylina, která může dosahovat výšky až 30 cm. Její lodyha je vystoupavá až poléhavá a je pokrytá bílými chlupy. Listy jsou střídavé, vejčité až eliptické, s ostrou špičkou a zaokrouhleným zákrovem. Květy jsou bílé nebo růžové, uspořádané do hroznovitých květenství. Plodem je nažka. Marulka šantovitá pravá je rozšířena po celé Evropě a Asii. Roste v suchých trávnících, na okrajích lesů, na skalnatých svazích a na okrajích cest.

Původ a rozšíření Marulka šantovitá pravá

Marulka šantovitá pravá (Calamintha nepeta subsp. nepeta) je jednou z mnoha druhů rodu Calamintha, který je součástí rodiny Lamiaceae. Tento druh je původem ze Středomoří a rozšířen do Evropy, Asie a Afriky. Rostlina je oblíbená pro své aromatické listy a květy, které jsou často používány v kuchyni. Marulka šantovitá pravá je také oblíbená pro svou nenáročnost na péči a schopnost růst ve většině typů půd. Rostlina je obvykle pěstována jako trvalka nebo jako letnička. Je to oblíbená rostlina pro zahrady a balkony.
Katalog » Léčivé rostliny » Marulka šantovitá pravá