Vyberte stránku

Mansa kalifornská

Latinský název Anemopsis californica

Popis rostliny

Mansa kalifornská je vytrvalá bylina, která roste v jižní Kalifornii a Mexiku. Roste ve formě malých keřů, které mohou dosahovat výšky až 1 metr. Listy jsou zelené a lesklé, s bílými skvrnami. Květy jsou bílé, s modrými nebo fialovými skvrnami. Kvete od dubna do června. Plody jsou malé, tmavě hnědé tobolky. Mansa kalifornská je oblíbená pro svou schopnost odpuzovat hmyz. Rostlina produkuje silice, které mají odpuzující účinky na mnoho druhů hmyzu.

Jak pěstovat Mansa kalifornská

Mansa kalifornská je vytrvalá, nenáročná rostlina, která se dobře hodí do zahrad a parků. Je to jedna z nejkrásnějších a nejvíce dekorativních rostlin, které můžete pěstovat. Rostlina má velké, bílé květy, které se objevují na jaře a trvají až do pozdního léta. Pěstování Mansa kalifornské je snadné. Nejlépe se jí daří na slunných místech s dobře odvodněnou půdou. Můžete ji pěstovat ve skupinách nebo jako solitéru. Rostlina je odolná vůči suchu, takže ji nemusíte často zalévat. Při pěstování Mansa kalifornské je důležité udržovat ji ve zdravém stavu. Je důležité, abyste ji pravidelně řezali, abyste odstranili suché a poškozené listy a větve. Také byste měli pravidelně hnojit, abyste podpořili růst a kvetení. Mansa kalifornská je odolná vůči škůdcům a chorobám. Nicméně, může být napadena mšicemi, které se mohou usadit na listech a větvích. Pokud je najdete, měli byste je odstranit a postříkat rostlinu insekticidním sprejem.

Využití Mansa kalifornská

Mansa kalifornská je využívána pro léčebné účely. Rostlina obsahuje silice, které mají antiseptické a protizánětlivé vlastnosti. Rostlina se používá k léčbě různých kožních onemocnění, jako je ekzém, akné a lupénka. Dále se používá k léčbě bolesti hlavy, zánětu dutin a k léčbě nachlazení. Rostlina může být také použita k léčbě zubního kazu a k léčbě zánětu močových cest. Kromě toho se rostlina používá k léčbě střevních infekcí a k léčbě žaludečních vředů. Rostlina může být také použita jako antidepresivum.

Botanický popis

Mansa kalifornská je trvalka, která roste ve vlhkých oblastech Severní Ameriky. Roste do výšky až 1 metr a má hladké, zelené listy. Květy jsou bílé, malé a uspořádané do klasů. Plody jsou malé, černé a mají semena. Kořeny jsou dlouhé, tenké a pokryté šupinami. Rostlina má silnou vůni, která je podobná vanilce.

Původ a rozšíření Mansa kalifornská

Mansa kalifornská (Anemopsis californica) je druh rostliny z čeledi Saururaceae, která se vyskytuje převážně v Kalifornii a Mexiku. Rostlina má kořeny v starověkém světě, kde byla používána jako léčivá rostlina. V současnosti je rostlina oblíbená pro svou dekorativní hodnotu a je často vysazována v zahradách. Mansa kalifornská je obecně rozšířená po celé Kalifornii, od pobřeží až po vnitrozemí. Roste také v některých oblastech středního a jižního Mexika. Rostlina je také občas nalezena ve státech jako Arizona, Nevada a Utah. Mansa kalifornská je oblíbená pro svou dekorativní hodnotu a je často vysazována v zahradách. Rostlina má ráda vlhké podnebí a její listy jsou velmi citlivé na sucho. Je to vytrvalá rostlina, která může dosáhnout výšky až 1 metr. Má také široce rozšířené bílé květy, které kvetou od června do září.
Katalog » Vodní rostliny » Mansa kalifornská