Vyberte stránku

Mandevila

Latinský název Mandevilla sanderi

Popis rostliny

Mandevila je tropická rostlina s dlouhými, větvenými stonky a listy ve tvaru srdce. Květy jsou velké, bílé nebo růžové, s červeným nebo fialovým středem. Rostlina může dosáhnout výšky až 3 metry a je oblíbená pro své krásné květy a trvanlivost. Mandevila je nenáročná na péči a snadno se pěstuje v interiéru i venku. Je to odolná rostlina, která vyžaduje jen mírnou zálivku a sluneční světlo.

Jak pěstovat Mandevila

Mandevila je rostlina, která je oblíbená pro své krásné květy a snadnou péči. Je to vytrvalá tropická rostlina, která se dobře hodí do interiérů i exteriérů. Pěstování mandevily není těžké, ale je důležité dodržovat několik základních pravidel. 1. Slunce: Mandevila má ráda slunečné stanoviště, proto ji umístěte na místo, kde bude mít dostatek slunečního svitu. 2. Zalévání: Zalévejte mandevilu pravidelně, aby byla její půda vlhká, ale ne přemokřená. 3. Štěpování: Každé dva až tři roky štěpováním mandevilu stimulujete růst nových výhonků. 4. Hnojení: Mandevila potřebuje pravidelné hnojení, aby mohla růst a kvést. Používejte hnojivo s vysokým obsahem fosforu a draslíku. 5. Ořezávání: Ořezáváním mandevily udržujete její tvar a podporujete její kvetení. 6. Škůdci: Mandevila může být napadena škůdci, jako jsou mšice, roztoči a štíři. Pokud se objeví, okamžitě je odstraňte. Pokud budete dodržovat tyto základní pravidla, můžete si být jisti, že vaše mandevila bude zdravá a krásná.

Využití Mandevila

1. Okrasná rostlina: Mandevila je velmi dekorativní rostlina s jasně zbarvenými květy, které se vyskytují v různých odstínech růžové, bílé a fialové. Je to oblíbená okrasná rostlina pro venkovní i vnitřní použití. 2. Ovocná rostlina: Mandevila má malé ovoce, které jsou podobné hroznovým bobulím. Jsou sladké a mají jemnou chuť. 3. Léčivá rostlina: Listy mandevily jsou bohaté na vitamín C a antioxidanty, které pomáhají bojovat proti volným radikálům. Může také pomoci snížit hladinu cholesterolu a cukru v krvi. 4. Škůdci: Mandevila je náchylná k škůdcům, jako jsou mšice, hmyzí larvy a slimáci. Je důležité provádět pravidelnou kontrolu a používat přípravky proti škůdcům, aby se zabránilo poškození rostliny.

Botanický popis

Mandevila (Mandevilla sanderi) je tropická rostlina s dlouhými, větvenými stonky, které se mohou vyšplhat až do výšky 3 metrů. Listy jsou vejčité, lesklé, zelené až tmavě zelené barvy a dosahují délky až 20 cm. Květy jsou bílé, růžové nebo fialové a mají 5 lístků. Květy se objevují od června do září a jsou obklopeny 5 velkými, lesklými listy. Plody jsou malé, černé bobule. Mandevila je nenáročná na péči a snadno se množí. Je to oblíbená pokojová rostlina, která může být pěstována ve skleníku nebo venku.

Původ a rozšíření Mandevila

Mandevila sanderi je tropická rostlina pocházející z Jižní Ameriky. Pochází ze střední a jižní Brazílie, Paraguaye a Argentiny. Rostlina se dnes pěstuje v mnoha oblastech světa, včetně USA, Kanady, Austrálie, Nového Zélandu, Japonska a některých částí Evropy. V USA je Mandevila sanderi oblíbenou pokojovou rostlinou a je často pěstována v zahradách. Je to oblíbená rostlina pro její krásné květy, které jsou bílé, růžové nebo fialové. Kvete od června do září a může dorůst až do výšky 3 metrů.