Vyberte stránku

Makadamový ořech

Latinský název Macadamia integrifolia

Popis rostliny

Makadamový ořech je stálezelený keř nebo malý strom, který pochází z Austrálie. Roste do výšky až 6 metrů a má tmavě zelené listy, které jsou vejčité až eliptické. Květy jsou bílé až růžové a plody jsou velké, šedozelené ořechy s tvrdou skořápkou. Plody jsou jedlé a mají sladkou chuť. Makadamový ořech je oblíbenou ingrediencí v dortech, sušenkách a dalších sladkostech. Rostlina je odolná vůči suchu a mrazu a je vhodná pro pěstování v subtropických oblastech.

Jak pěstovat Makadamový ořech

Makadamový ořech je tropická ovocná rostlina, která pochází z Austrálie. Je to vytrvalá stromovitá rostlina s hustou korunou a dlouhými listy. Makadamové ořechy jsou velmi oblíbené pro svou chuť a vysokou nutriční hodnotu. Pěstování makadamového ořechu je relativně snadné, ale vyžaduje pravidelnou péči. Nejdůležitějším faktorem pro úspěšné pěstování je správné umístění. Makadamový ořech potřebuje slunné místo s dobrou drenáží. Rostlina by měla být umístěna na místo, kde bude chráněna před silným větrem. Kromě toho je důležité zajistit, aby rostlina byla dostatečně zalita. Makadamový ořech potřebuje pravidelnou zálivku, aby se udržela vlhkost. Zalévejte rostlinu alespoň jednou týdně, zejména v období sucha. Makadamový ořech potřebuje také pravidelnou úpravu. Pravidelně odstraňujte odumřelé a poškozené větve, abyste podpořili růst nových větví. Také je důležité pravidelně hnojit rostlinu, abyste jí poskytli dostatek živin. Pokud dodržíte tyto základní pokyny, můžete se těšit na sklizeň makadamových ořechů. Sklizeň obvykle probíhá v září nebo říjnu. Ořechy se sklízejí, když jsou plně zralé a měkké.

Využití Makadamový ořech

Makadamový ořech je vysoce ceněná rostlina, která se používá k výrobě lahodných ořechů. Ořechy jsou bohaté na tuky a bílkoviny a jsou oblíbenou pochoutkou. Kromě toho se makadamový ořech používá k výrobě oleje, který se používá jako zdravá alternativa k ostatním druhům olejů. Olej z makadamového ořechu je bohatý na nenasycené mastné kyseliny, které jsou prospěšné pro zdraví srdce. Makadamový ořech se také používá k výrobě kosmetiky. Olej z makadamového ořechu je bohatý na vitamín E a je vynikajícím hydratačním prostředkem. Je také bohatý na antioxidanty, které pomáhají chránit pokožku před volnými radikály. Olej z makadamového ořechu se také používá k výrobě šamponů, balzámů na vlasy a dalších produktů pro péči o vlasy. Makadamový ořech se také používá k výrobě léčivých přípravků. Olej z makadamového ořechu se používá k léčbě kožních onemocnění, jako je ekzém a lupénka. Také se používá k léčbě bolesti zad a artritidy.

Botanický popis

Makadamový ořech (Macadamia integrifolia) je stálezelený keř nebo malý strom, který může dosáhnout výšky až 12 metrů. Listy jsou eliptické až obvejčité, až 15 cm dlouhé a 5 cm široké, s hladkým okrajem a na vrcholu zašpičatělé. Květy jsou bílé, sestavené do květenství ve tvaru hroznu a mají 4-5 lístků. Plody jsou vejčité, až 5 cm dlouhé, s tvrdou skořápkou a obsahují jedno semeno. Semena jsou obalena bílou dužninou, která je chutná a sladká. Makadamový ořech je původem z Austrálie a jeho plody se používají k výrobě ořechových más, olejů a dalších potravin.

Původ a rozšíření Makadamový ořech

Makadamový ořech (Macadamia integrifolia) je druh tropického ořechu, který pochází z Austrálie. Rostlina je původním obyvatelem subtropických lesů v jižní části Queenslandu a severní části Nového Jižního Walesu. Makadamový ořech byl poprvé popsán v roce 1858. Makadamový ořech se dnes pěstuje po celém světě, zejména v oblastech s teplým podnebím, jako je Kalifornie, Havaj, Brazílie, Afrika, Japonsko a Nový Zéland. Pěstování makadamového ořechu se v posledních letech rozšířilo do dalších oblastí, jako je například Thajsko, Vietnam, Indonésie a Fidži. Makadamový ořech je oblíbenou ingrediencí v mnoha potravinách, jako jsou sladkosti, pečivo, omáčky a další. Je také běžnou součástí různých kosmetických produktů, jako jsou krémy, šampony a další.
Katalog » Exotické rostliny » Makadamový ořech