Vyberte stránku

Loubinec

Latinský název Parthenocissus vitacea

Popis rostliny

Loubinec je vytrvalá liána, která pochází z čeledi Vitaceae. Roste až do výšky 10 metrů a má tmavě zelené listy, které se skládají z 5-9 laloků. Loubinec má také malé, bílé květy, které se objevují na jaře a jsou obklopeny malými, červenými bobulemi. Loubinec je oblíbený pro svou schopnost rychle růst a pokrýt velké plochy. Je to vynikající volba pro pokrytí plotů, zdí nebo stromů. Loubinec je také odolný vůči škůdcům a chorobám a je snadno pěstovatelný.

Jak pěstovat Loubinec

Loubinec je vytrvalá liána, která se často používá k ozdobení fasád budov a plotů. Může růst až do výšky 20 metrů a jeho listy mění barvu v závislosti na ročním období. Je to nenáročná rostlina, která může být pěstována v mnoha různých podmínkách. Pěstování loubince je snadné. Nejprve je třeba vybrat vhodné místo pro jeho pěstování. Mělo by být umístěno na slunném místě s dostatečnou vzdušnou cirkulací. Loubinec může být pěstován ve většině typů půd, ale preferuje lehkou, propustnou půdu s dobrou úrodou. Když je místo vybráno, je třeba zasadit loubinec. Může být zasazen jako sazenice nebo jako řízky. Při pěstování loubince je důležité zajistit, aby byl dobře zalitý. Měl by být zaléván alespoň jednou týdně, aby se udržela vlhkost půdy. Loubinec potřebuje také hnojení. Mělo by být hnojeno každé dva až tři týdny po dobu prvních několika měsíců po výsadbě. Poté by mělo být hnojeno jednou za měsíc. Loubinec je nenáročná rostlina, která může být pěstována v mnoha různých podmínkách. Pokud se o něj správně staráte, může vám poskytnout krásnou dekoraci vaší fasády nebo plotu.

Využití Loubinec

Loubinec (Parthenocissus vitacea) je vytrvalá liána, která se často používá jako okrasná rostlina. Je to oblíbený živý plot, který může růst až do výšky 10 metrů. Loubinec může být také použit jako okrasná rostlina na stěnách, ploty, pergoly, zahradní altány a další struktury. Může být také použit jako přírodní stínící prvek. Loubinec je také velmi odolný vůči škůdcům a chorobám, což ho činí ideálním pro použití v zahradách.

Botanický popis

Loubinec je vytrvalá liána, která může dosahovat délky až 15 metrů. Má silné, přímé stonky s červenohnědou kůrou, které se mohou zaklínit do jiných rostlin nebo objektů. Listy jsou vejčité až eliptické, s dlouhými řapíky až 10 cm dlouhými. Na vrcholu listu je 5-7 laloků, které jsou obvykle 3-5 cm dlouhé. Květy jsou malé, bílé až růžové a vyrůstají na konci stonků. Plody jsou červené bobule, které se skládají z jednoho semene. Loubinec je oblíbenou okrasnou rostlinou pro jeho dekorativní listy a plody.

Původ a rozšíření Loubinec

Loubinec (Parthenocissus vitacea) je druh rostliny z čeledi Vitaceae. Pochází ze Severní Ameriky, kde se vyskytuje od jihu Kanady až po jihovýchodní USA. Roste ve vlhkých lesích, na skalnatých útesech a na okrajích lesů. Rostlina byla představena do Evropy v 19. století a od té doby se rozšířila do mnoha oblastí. Je to oblíbená okrasná rostlina, která se často používá k ozdobení fasád budov. Je také oblíbená pro svou schopnost rychle růst a zakrývat velké plochy. Loubinec je oblíbený pro svou odolnost vůči suchu a mrazu. Může růst ve všech typech půd a je schopen růst i ve stínu. Je to také nenáročná rostlina, která nevyžaduje žádnou zvláštní péči.