Vyberte stránku

Loubinec pětilistý ‚Engelmannii‘

Latinský název Parthenocissus quinquefolia 'Engelmannii'

Popis rostliny

Parthenocissus quinquefolia 'Engelmannii' je vytrvalá liána s přísavnými prsty, která může růst až do výšky 15 metrů. Listy jsou vejčité až eliptické, dlouhé až 10 cm, na vrcholu zašpičatělé a na okraji zubaté. Na podzim se listy obarví do červena nebo do oranžova. Květy jsou malé, bílé až růžové, skládající se z 5 tyčinek. Plody jsou červené bobule, které jsou jedlé. Loubinec pětilistý 'Engelmannii' je odolný vůči mrazu až do -29°C.

Jak pěstovat Loubinec pětilistý ‚Engelmannii‘

Loubinec pětilistý ‚Engelmannii‘ je vytrvalá liána, která se používá k okrasným účelům. Je to nenáročná rostlina, která může růst na široké škále půd a ve většině klimatických podmínek. 1. Vyberte si pro pěstování Loubince pětilistého ‚Engelmannii‘ vhodné místo. Rostlina preferuje slunné až polostinné stanoviště s dobře odvodněnou půdou. 2. Připravte půdu. Přidejte do půdy hnojivo a zahradnickou zeminu, abyste ji obohatili o živiny. 3. Sázejte sazenice Loubince pětilistého ‚Engelmannii‘. Sázejte je do půdy tak, aby byly pevně uloženy. 4. Zalévejte rostlinu. Loubinec pětilistý ‚Engelmannii‘ potřebuje dostatek vody, ale ne příliš mnoho. Udržujte půdu vlhkou, ale ne mokrou. 5. Hnojte rostlinu. Každé dva až tři týdny hnojte Loubinec pětilistý ‚Engelmannii‘ komplexním hnojivem. 6. Ošetřujte rostlinu. Loubinec pětilistý ‚Engelmannii‘ může být náchylný k škůdcům a chorobám. Pokud se objeví problémy, ošetřete rostlinu postřikem proti škůdcům a fungicidními přípravky.

Využití Loubinec pětilistý ‚Engelmannii‘

Loubinec pětilistý ‚Engelmannii‘ je oblíbená okrasná rostlina, která se často používá jako živý plot nebo na zdobení stěn. Jeho listy jsou tmavě zelené a mají pět lístků, které se mění v červenou barvu v podzimních měsících. Rostlina je odolná vůči suchu a mrazu a může růst až do výšky 10 metrů. Loubinec pětilistý ‚Engelmannii‘ se může použít k ozdobení zahrad, teras, balkonů a dalších venkovních prostor. Může být použit jako živý plot, aby omezil pohled na sousední pozemky nebo zajistil soukromí. Může být také použit k zakrytí nevzhledných stěn nebo budov. Rostlina je schopna růst na špatně osídlených půdách a je schopna přilnout k jakémukoli povrchu, což umožňuje její použití i na stěnách.

Botanický popis

Loubinec pětilistý 'Engelmannii' je stálezelená liána, která patří do čeledi Vitaceae. Rostlina má dlouhé, přímé lodyhy, které se mohou vyšplhat až do výšky 20 metrů. Lodyhy jsou obaleny malými háčky, které umožňují rychlé šplhání po stromech nebo jiných předmětech. Listy jsou ve tvaru srdce, mají 5 laloků a jsou na okrajích zubaté. Na podzim se listy obarví do sytě červené barvy. Květy jsou malé, bílé a skládají se ze 5 tyčinek. Plody jsou černé bobule, které jsou jedlé. Loubinec pětilistý 'Engelmannii' je odolný vůči mrazu až do -30°C.

Původ a rozšíření Loubinec pětilistý ‚Engelmannii‘

Loubinec pětilistý ‘Engelmannii’ (Parthenocissus quinquefolia 'Engelmannii') je druh vinné révy, který pochází z jihovýchodní Asie. Jeho domovinou jsou Čína, Japonsko a Korea. Tento druh byl poprvé popsán v roce 1845 německým botanikem Georgem Engelmannem. Tento druh se dnes pěstuje po celém světě jako okrasná rostlina. Je oblíbený pro své listy, které mají tmavě zelenou barvu a jsou pokryty malými bílými tečkami. Rostlina může dosáhnout výšky až 20 metrů a její kořeny se mohou uchytit na jakémkoli povrchu. Loubinec pětilistý ‘Engelmannii’ je oblíbenou okrasnou rostlinou pro svou schopnost rychle růst a zakrýt velké plochy. Je to také oblíbená volba pro zahradníky, protože je odolná vůči škůdcům a nemocem. Rostlina je také schopná tolerovat širokou škálu půdních podmínek, včetně sucha a stínu. Loubinec pětilistý ‘Engelmannii’ je oblíbenou volbou pro zahradníky po celém světě. Jeho krásné listy a schopnost rychle růst ho činí atraktivním pro všechny typy zahrad.
Katalog » Popínavé rostliny » Loubinec pětilistý ‚Engelmannii‘