Vyberte stránku

Lichořeřišnice větší ‚Zlata‘

Latinský název Tropaeolum majus 'Zlata'

Popis rostliny

Lichořeřišnice větší 'Zlata' je jednoletá rostlina s krásnými, zlatými květy. Listy jsou velké, oválné a lesklé. Květy mají žlutou barvu a jsou uspořádány ve spirále. Rostlina může dorůst až do výšky 40 cm. Je to nenáročná rostlina, která může být pěstována ve skupinách nebo jako solitéra. Vyžaduje slunné stanoviště a pravidelné zalévání.

Jak pěstovat Lichořeřišnice větší ‚Zlata‘

Lichořeřišnice větší 'Zlata' je nádherná, barevná rostlina, která se hodí do každé zahrady. Je to trvalka, která může růst až do výšky 1 metru. Kvete od června do září a má žluté, oranžové nebo růžové květy. Pěstování lichořeřišnice větší 'Zlata' je velmi snadné. Rostlina miluje slunná a teplá stanoviště, ale může růst i ve stínu. Je důležité, aby byla pravidelně zalévána, ale nesmí být přelévána. Půda by měla být vždy vlhká, ale nikdy mokrá. Lichořeřišnice větší 'Zlata' potřebuje občasnou přihnojování. Můžete ji hnojit komplexním hnojivem pro trvalky nebo organickým hnojivem. Je důležité, abyste lichořeřišnici větší 'Zlata' pravidelně řezali. To udrží její tvar a zabrání tomu, aby se rozrostla. Je také důležité, abyste odstraňovali odkvetlé květy, aby se rostlina mohla dále rozvíjet. Lichořeřišnice větší 'Zlata' je odolná vůči chorobám a škůdcům. Pokud se objeví problémy, můžete je řešit postřikem fungicidu nebo insekticidu.

Využití Lichořeřišnice větší ‚Zlata‘

Lichořeřišnice větší 'Zlata' je rostlina, která je oblíbená pro svou nádhernou barvu a jedinečný tvar. Je to vytrvalá rostlina, která může být použita k ozdobení zahrad, balkonů nebo teras. Může být použita jako solitérní rostlina nebo ve skupinách. Lichořeřišnice větší 'Zlata' je vhodná pro pěstování v truhlících, květináčích nebo na záhonech. Je to nenáročná rostlina, která může být pěstována ve stínu nebo ve slunci. Je odolná vůči chorobám a škůdcům. Lichořeřišnice větší 'Zlata' je vhodná pro použití v kombinaci s jinými druhy rostlin. Její květy jsou velmi dekorativní a mohou být použity k vytvoření barevného kontrastu s jinými rostlinami. Rostlina je také vhodná pro použití v kompozicích, kde může být použita jako akcent. Lichořeřišnice větší 'Zlata' je také vhodná pro použití v kuchyni. Její květy mohou být použity jako ozdoba salátů nebo jako ingredience v různých pokrmech. Květy mohou být také sušeny a použity jako koření.

Botanický popis

Lichořeřišnice větší 'Zlata' je trvalka s výškou až do 60 cm. Její lodyha je přímá, silná a pokrytá jemnými chlupy. Listy jsou vejčité, zelené až na okraji žluté. Květy jsou velké, žluté se zlatými skvrnami. Plodem je nažka. Rostlina je odolná vůči mrazu až do -15°C. Je vhodná do skupinových výsadeb, na okraje záhonů, do truhlíků a na balkony.

Původ a rozšíření Lichořeřišnice větší ‚Zlata‘

Lichořeřišnice větší 'Zlata' je hybridní odrůda rostliny Tropaeolum majus, která pochází z Jižní Ameriky. Tato odrůda byla vyšlechtěna v Holandsku a její květy jsou žluté s červenými skvrnami. Rostlina je oblíbená pro svou nenáročnost a odolnost vůči chorobám. Lichořeřišnice větší 'Zlata' se dnes pěstuje po celém světě. Je to oblíbená rostlina pro pěstování v truhlících, na okenních parapetech a na zahradách. Může být také pěstována ve sklenících. Je to velmi oblíbená rostlina pro pěstování v interiéru.
Katalog » Popínavé rostliny » Lichořeřišnice větší ‚Zlata‘