Vyberte stránku

Len setý

Latinský název Linum usitatissimum

Popis rostliny

Len setý je jednoletá bylina z čeledi lenovitých. Dorůstá výšky až 1 metr a má tenké, štíhlé stonky s malými, modrofialovými květy. Listy jsou úzké, vejčité a lesklé. Plodem je malá tobolka. Len setý se pěstuje po celém světě pro jeho vlákna, která se používají k výrobě lnu. Rostlina je také používána jako koření a léčivá rostlina.

Jak pěstovat Len setý

Len setý je jednoletá rostlina, která patří do čeledi lnu. Je to oblíbená rostlina pro její výrazné květy a snadnou péči. Len setý může být pěstován v zahradě nebo ve skleníku. Před výsadbou byste měli zvolit vhodné místo. Len setý potřebuje slunné místo s dobře odvodněnou půdou. Půda by měla být bohatá na živiny a mírně kyselá. Semena lnu setého se obvykle vysévají na jaře, když se půda ohřeje na alespoň 10 °C. Semena se vysévají do hloubky 1 cm a jsou rozmístěna ve vzdálenosti asi 20 cm od sebe. Po výsevu by měla být půda udržována vlhká, ale nikoli mokrá. Rostliny by měly být zalévány každý týden, aby se zabránilo vysychání. Len setý může být také přesazován. Mladé rostliny by měly být přesazeny do větších květináčů, aby mohly růst. Len setý může být také ošetřován proti škůdcům a chorobám. Pokud se objeví škůdci nebo choroby, měly by být okamžitě odstraněny. Len setý je snadno pěstovatelná rostlina, která může být pěstována v zahradě nebo ve skleníku. Je to krásná rostlina, která může přinést krásu a barvu do vaší zahrady.

Využití Len setý

Len setý je jednoletá rostlina, která se používá pro výrobu lnu. Lněné vlákno se používá k výrobě lněných tkanin, lněných pláten, lněných látek a dalších textilií. Lněné semínko se používá k výrobě oleje, který se používá v potravinářském průmyslu, kosmetickém průmyslu a farmaceutickém průmyslu. Rostlina se také používá k výrobě biopaliv, jako je biodiesel. Lněné semínko se také používá jako krmivo pro hospodářská zvířata. Rostlina může být také použita jako léčivá rostlina, protože obsahuje látky, které mají protizánětlivé a antioxidační účinky.

Botanický popis

Len setý je vytrvalá bylina, která dorůstá výšky až 1 metr. Lodyha je přímá, holá nebo mírně chlupatá. Listy jsou střídavé, eliptické, lesklé, na okraji zubaté. Květy jsou drobné, bílé nebo růžové, sestavené do hroznovitých květenství. Plodem je malá tobolka. Rostlina kvete od června do září. Len setý je rozšířen po celé Evropě, Asii a Severní Americe.

Původ a rozšíření Len setý

Len setý (Linum usitatissimum) je jednoletá rostlina z čeledi lenovitých. Pochází z oblastí Středomoří a Blízkého východu, kde byla pěstována již od starověku. Byla také známá ve starověkém Egyptě a Řecku. Len setý se dnes pěstuje po celém světě, zejména v oblastech s teplým a suchým podnebím. Je to oblíbená rostlina pro její jemnou vláknitou vlákninu, která se používá k výrobě látek, šňůrek, provazů a dalších textilií. Rostlina se také používá k výrobě oleje a léčivých bylin. Len setý může být také pěstován jako okrasná rostlina. Jeho květy jsou malé a bílé a mohou být použity k ozdobení trávníků a zahrad.
Katalog » Léčivé rostliny » Len setý