Vyberte stránku

Lékořice lysá

Latinský název Glycyrrhiza glabra

Popis rostliny

Lékořice lysá je trvalka, která roste v oblastech Středozemního moře a Asie. Má bílé nebo růžové květy a může dosáhnout výšky až 1,5 metru. Listy jsou vejčité a lesklé. Plody jsou černé, hladké a vejčité. Lékořice lysá je známá pro svou sladkou chuť, která pochází z glycyrrhizinu, látky, která se nachází v její kořeni. Kořen lékořice lysé se používá k přípravě léčiv, které se používají k léčbě žaludečních potíží, astmatu, anémie a dalších onemocnění. Rostlina také obsahuje antioxidanty, které pomáhají bojovat proti volným radikálům.

Jak pěstovat Lékořice lysá

Lékořice lysá je jednoletá bylina, která může být pěstována v zahradách a na zahradních záhonech. Je to velmi snadno pěstovatelná rostlina, která má ráda slunná až polostinná stanoviště s dobře odvodněnou půdou. Lékořice lysá může být pěstována ze semene nebo z řízků. Pokud se rozhodnete pěstovat lékořici lysou ze semen, měli byste je vysít na jaře, když je půda dostatečně teplá. Semena by měla být vyseta na hloubku asi 0,5 cm a měla by být pravidelně zalévána. Rostlina by měla být přesazena do trvalého stanoviště, když dosáhne výšky asi 15 cm. Pokud se rozhodnete pěstovat lékořici lysou z řízků, měli byste je odebrat na jaře, když je rostlina v klidu. Řízky by měly být asi 10 cm dlouhé a měly by být zasazeny do půdy na hloubku asi 5 cm. Řízky by měly být pravidelně zalévány a měly by být přesazeny do trvalého stanoviště, když dosáhnou výšky asi 15 cm. Lékořice lysá je nenáročná rostlina, která potřebuje jen málo péče. Měla by být pravidelně zalévána a občas by měla být hnojena. Rostlina by měla být také pravidelně prořezávána, aby se zabránilo jejímu přemnožení.

Využití Lékořice lysá

Lékořice lysá je rostlina, která se v lidovém léčitelství používá již po staletí. Má mnoho léčivých účinků, které mohou pomoci s různými zdravotními problémy. 1. Léčba nachlazení: Lékořice lysá může být užívána ve formě čaje nebo tinktury, aby se zmírnily příznaky nachlazení, jako je kašel, rýma a bolest v krku. 2. Zmírnění alergií: Lékořice lysá může pomoci zmírnit příznaky alergií, jako je svědění, kýchání a otoky. 3. Léčba kožních onemocnění: Lékořice lysá může být použita k léčbě kožních onemocnění, jako je ekzém, akné a lupénka. 4. Snížení hladiny cukru v krvi: Lékořice lysá může pomoci snížit hladinu cukru v krvi u diabetiků. 5. Zmírnění bolesti: Lékořice lysá může být použita k zmírnění bolesti, jako je bolest hlavy, bolest zad a artritida. 6. Zmírnění stresu a úzkosti: Lékořice lysá může pomoci zmírnit stres a úzkost. 7. Zlepšení trávení: Lékořice lysá může pomoci zlepšit trávení a zmírnit příznaky trávicích potíží, jako je průjem a zácpa.

Botanický popis

Lékořice lysá je trvalka, která může dosahovat výšky až 1,5 metru. Má silnou, přímou lodyhu, která je obvykle pokryta chlupy. Listy jsou vejčité až eliptické, s dlouhými řapíky a zubatými okraji. Květy jsou bílé nebo růžové, sestavené do hroznovitého květenství. Plody jsou malé, černé bobule. Rostlina se vyskytuje v Evropě, Asii a Severní Americe. Lékořice lysá je ceněná pro své léčivé účinky. Obsahuje glycyrrhizin, který má antioxidační, protizánětlivé a proti alergické účinky.

Původ a rozšíření Lékořice lysá

Lékořice lysá je rostlina z čeledi lékořicovitých, která se vyskytuje v Evropě, Asii a Severní Americe. Původní oblasti výskytu jsou Středozemní oblast, Střední Asie a jihozápadní části Sibiře. Rostlina se vyskytuje na suchých, slunných místech, jako jsou louky, pastviny, okraje lesů a skalnaté údolí. Rostlina byla v minulosti používána jako léčivá rostlina a její kořeny jsou dodnes používány k výrobě léčivých přípravků. Lékořice lysá se také používá jako koření a barvivo. V současné době se lékořice lysá pěstuje po celém světě. Je to jedna z nejvíce rozšířených rostlin v oblasti Středozemního moře a je také běžná v zemích jako je Čína, Indie, Japonsko, Austrálie a Nový Zéland. V Severní Americe se lékořice lysá pěstuje ve státech jako je Kalifornie, Oregon, Washington a Texas.
Katalog » Léčivé rostliny » Lékořice lysá