Vyberte stránku

Leknín

Latinský název Nymphaea

Popis rostliny

Leknín (Nymphaea) je rod vodních rostlin z čeledi Nymphaeaceae. Rostou ve vodních nádržích, jezerech a řekách po celém světě. Lekníny mají kulaté nebo oválné listy, které se obvykle pohybují od zelené až po tmavě zelenou barvu. Květy jsou obvykle bílé, růžové nebo fialové a mají mnoho okvětních lístků. Květy se objevují na hladině vody a mohou být viditelné po dobu několika dní. Lekníny mají kořeny, které se drží na dně vody, a mohou dosahovat výšky až 1,5 metru.

Jak pěstovat Leknín

Leknín je vodní rostlina, která se často používá k ozdobení akvárií a jezírek. Je to nenáročná rostlina, která může růst ve většině druhů vodních prostředí. Leknín má velké, sytě zelené listy a krásné bílé nebo růžové květy. Pěstování leknínu je snadné. Nejprve je třeba vybrat správné místo. Leknín potřebuje slunné místo s dostatečným množstvím světla. Voda by měla být čistá a měla by mít teplotu mezi 18-25 °C. Dalším krokem je zasazení leknínu do vody. Nejlepší je použít speciální substrát pro vodní rostliny. Substrát by měl být umístěn na dno nádrže a leknín by měl být zasazen do substrátu. Poté je třeba udržovat vodu čistou. To lze provést pravidelným čištěním filtru a odstraňováním odumřelých listů. Leknín potřebuje také živiny. Můžete je dodat pomocí speciálních vodních hnojiv nebo přidáním organických látek do vody. Když je leknín správně pěstován, může růst velmi rychle. Během několika týdnů může dosáhnout výšky až 1 metr. Pokud se o leknín staráte správně, může vám poskytnout krásnou dekoraci vašeho akvária nebo jezírka.

Využití Leknín

Leknín (Nymphaea) je vodní rostlina, která se často používá jako dekorace ve vodních nádržích. Může být také použita k omezení alg a znečištění vody. Rostlina může být také použita k odstraňování škodlivých látek z vody, jako jsou pesticidy a další chemikálie. Leknín může být také použit jako potrava pro ryby a jiné vodní živočichy. Rostlina může být také použita jako léčivá rostlina, protože obsahuje řadu léčivých látek, které mohou pomoci při léčbě některých onemocnění.

Botanický popis

Leknín (Nymphaea) je rod vodních rostlin z čeledi Nymphaeaceae. Jsou to trvalé, vodní byliny s kulovitými, plovoucími listy a bílými, růžovými nebo fialovými květy. Květy se otevírají v noci a zavírají v denním světle. Lekníny mají krátké, silné kořeny, které se uchytí na dně jezera nebo rybníka. Rostou ve vodě až do hloubky 1,5 metru. Květy jsou obvykle 2,5-7,5 cm v průměru. Listy jsou ve tvaru srdce a mohou dosáhnout až 30 cm v průměru. Lekníny jsou obvykle zelené, ale mohou být i purpurové nebo šedé.

Původ a rozšíření Leknín

Leknín (Nymphaea) je rod rostlin z čeledi Nymphaeaceae. Rod zahrnuje asi 50 druhů vodních rostlin, které se vyskytují po celém světě. Rostliny jsou obvykle nalezeny ve vodních plochách, jako jsou jezera, rybníky a řeky. Leknín je původem z Afriky, Asie a Austrálie. V Severní Americe se vyskytuje asi 30 druhů leknínu. Nejběžnější druhy jsou bílý leknín (Nymphaea alba), modrý leknín (Nymphaea caerulea) a červený leknín (Nymphaea rubra). Lekníny jsou oblíbené pro svou krásu a snadnou údržbu. Rostliny mají velké, barevné květy, které se objevují na hladině vody. Květy mohou být bílé, modré, fialové nebo červené. Lekníny se často používají k ozdobení vodních ploch. Rostliny lze také použít k filtraci vody a k omezení růstu řas. Lekníny jsou také oblíbenou potravou pro mnoho druhů ryb a ptáků.
Katalog » Vodní rostliny » Leknín