Vyberte stránku

Leknín hvězdovitý

Latinský název Nymphaea nouchali var. caerulea

Popis rostliny

Leknín hvězdovitý je vodní rostlina, která pochází z jihovýchodní Asie. Je to trsnatá rostlina s množstvím malých listů, které se táhnou po hladině vody. Květy jsou modré nebo fialové a mají 5 lístků. Květy se objevují v období od června do září. Rostlina může růst až do hloubky 1 metru. Leknín hvězdovitý je často používán jako dekorace v akváriích a jezírcích.

Jak pěstovat Leknín hvězdovitý

Leknín hvězdovitý je vodní rostlina, která se používá k ozdobení akvárií a jezírek. Je to velmi snadno pěstovatelná rostlina, která může růst ve vodě i na břehu. 1. Příprava půdy: Leknín hvězdovitý potřebuje dobře odvodněnou půdu s pH mezi 6,5 a 7,5. Pokud pěstujete rostlinu ve vodě, měla by být půda pokryta štěrkem nebo jiným materiálem, aby se zabránilo prorůstání kořenů do vody. 2. Sazení: Leknín hvězdovitý může být vysazen buď ve vodě, nebo na břehu. Pokud jej vysazujete ve vodě, měli byste ho umístit do hloubky asi 15 cm. Pokud jej vysazujete na břehu, měli byste ho umístit do hloubky asi 10 cm. 3. Zalévání: Leknín hvězdovitý potřebuje dostatek vody. Pokud jej pěstujete ve vodě, měli byste jej zalévat každý den. Pokud jej pěstujete na břehu, měli byste jej zalévat alespoň jednou týdně. 4. Slunce: Leknín hvězdovitý potřebuje dostatek slunečního svitu. Měli byste jej umístit na místo, kde bude mít dostatek slunečního svitu po celý den. 5. Štěpení: Leknín hvězdovitý můžete štěpit, abyste rozšířili svou rostlinu. K tomu můžete použít ostrý nůž nebo nůžky. 6. Hnojení: Leknín hvězdovitý potřebuje mírné hnojení. Měli byste jej hnojit každé dva až tři týdny. Můžete použít univerzální hnojivo pro vodní rostliny.

Využití Leknín hvězdovitý

1. Léčivé využití: Leknín hvězdovitý je tradičně používán v ayurvédské medicíně jako lék na nespavost, bolesti hlavy, migrény a další psychické problémy. 2. Akvárium: Leknín hvězdovitý je často používán v akváriích jako dekorace. Jeho květy jsou velmi atraktivní a mohou přidat krásu do akvária. 3. Ozdoba: Leknín hvězdovitý je často používán jako ozdoba ve vodních fontánách nebo jako součást zahradních jezírek. 4. Jídlo: Listy a květy leknínu hvězdovitého se často používají jako koření nebo jako součást salátů. 5. Aromaterapie: Květy leknínu hvězdovitého se často používají v aromaterapii. Jeho vůně je uklidňující a může pomoci snížit stres a úzkost.

Botanický popis

Leknín hvězdovitý je vodní rostlina, která patří do čeledi Nymphaeaceae. Roste ve vodních nádržích a jezerech po celém světě. Má kulatou, zelenou, listnatou rostlinu s mnoha malými, modrými květy. Každý květ má 6 lístků a je obklopen velkým, bílým okrajem. Květy se objevují od června do září a jsou oblíbeným cílem pro hmyz. Leknín hvězdovitý může růst až do výšky 1 metru a má kořeny, které se uchylují do dna jezera. Rostlina má tendenci šířit se pomocí semen a rychle se množí.

Původ a rozšíření Leknín hvězdovitý

Leknín hvězdovitý (Nymphaea nouchali var. caerulea) je druh vodního leknínu, který pochází z jihovýchodní Asie. Jeho domovinou jsou Indie, Srí Lanka a Bangladéš. Rostlina se rozšířila do mnoha oblastí světa, včetně Afriky, Austrálie, Evropy a Severní Ameriky. Leknín hvězdovitý je poměrně odolná rostlina, která může růst ve vodě s hloubkou až 1,5 metru. Může být také pěstován na březích jezer, řek a rybníků. Rostlina má velké, modrofialové květy, které se otevírají v noci. Květy mají také malé, bílé hvězdičky na okraji. Leknín hvězdovitý je často používán v akváriích a koupacích jezerech. Jeho květy jsou také často používány pro dekoraci. Rostlina je také užitečná pro čištění vody, protože absorbuje toxické látky.
Katalog » Vodní rostliny » Leknín hvězdovitý