Vyberte stránku

Leknín

Latinský název Nymphaea ampla

Popis rostliny

Leknín (Nymphaea ampla) je vodní rostlina, která roste ve sladkých vodách jako jsou jezera, rybníky a řeky. Má velké, zelené listy, které se mohou dosahovat až do průměru 1 metru. Květy jsou bílé s fialovými skvrnami a mohou dosahovat až do průměru 10 cm. Rostlina má velkou kořenovou soustavu, která se rozšiřuje po dně vodního prostředí. Leknín je oblíbenou rostlinou pro akvária, protože je schopný filtrovat škodlivé látky z vody.

Jak pěstovat Leknín

Leknín je vodní rostlina, která se často používá k ozdobení akvárií a jezírek. Je to nenáročná rostlina, která může růst ve všech druzích vodních prostředí. Leknín má velké, zelené listy a bílé květy s fialovými skvrnami. Pěstování leknínu je snadné a nevyžaduje mnoho úsilí. Nejdůležitější je zajistit, aby byla rostlina umístěna ve správném prostředí. Leknín potřebuje slunné místo, kde bude mít dostatek světla. Může růst ve vodě s hloubkou až 30 cm. Voda by měla být čistá a bez chemikálií. Kromě toho je třeba udržovat vodu v optimální teplotě. Ideální teplota pro leknín je mezi 18-22 stupni Celsia. Rostlina potřebuje také dostatek živin. Můžete ji hnojit speciálními hnojivy pro vodní rostliny nebo ji občas krmit speciálními tabletami. Leknín může být také šířen semeny nebo řízky. Semena se sbírají z květin a poté se vysévají do substrátu. Řízky se odříznou od rostliny a poté se zasadí do substrátu. Oba způsoby mohou být úspěšné, ale řízky jsou obecně rychlejší a úspěšnější. Pokud se o leknín staráte správně, může vám poskytnout krásnou dekoraci vašeho akvária nebo jezírka.

Využití Leknín

Leknín je vodní rostlina, která se často používá k ozdobení akvárií a jezírek. Jeho listy jsou zelené a může dosáhnout až do výšky 1 metru. Leknín je také oblíbenou rostlinou pro filtrace vody, protože absorbuje škodlivé látky a produkuje kyslík. Leknín může být také použit jako potrava pro ryby a další vodní živočichy. Rostlina může být také použita jako léčivá rostlina, protože jeho listy obsahují látky, které mají protizánětlivé účinky. Leknín může být také použit k výrobě léčivých nápojů nebo tinktur.

Botanický popis

Leknín (Nymphaea ampla) je vodní rostlina, která patří do čeledi Nymphaeaceae. Roste ve vodních nádržích a jezerech po celém světě. Má kulatou, zelenou, listnatou rostlinu s měkkými, eliptickými listy, které se nacházejí na dlouhých, přímých stoncích. Květy jsou bílé, žluté nebo růžové a mají 5 lístků. Plody jsou malé, černé bobule. Leknín je oblíbenou rostlinou pro akvária a jeho listy se používají k dekoraci.

Původ a rozšíření Leknín

Leknín (Nymphaea ampla) je druh vodního květu, který pochází z oblasti Střední Asie. Rostlina se rozšířila do jiných oblastí, jako je Čína, Indie, Japonsko, Austrálie a Nový Zéland. Roste ve vodních plochách, jako jsou rybníky, jezera a potoky. Leknín může také růst ve sladkých i slaných vodách. Rostlina může být také nalezena v subtropických oblastech, jako je Jižní Amerika, Afrika a Evropa. Leknín je velmi odolná rostlina, která může růst v širokém rozmezí podmínek. Může růst ve vodě s hloubkou až 1,5 metru. Rostlina může také růst ve vodě s teplotou od 0 °C do 30 °C. Leknín má velmi silné kořeny, které mu umožňují přežít v extrémních podmínkách.
Katalog » Vodní rostliny » Leknín