Vyberte stránku

Leknín

Latinský název Nymphaea × hybrida

Popis rostliny

Leknín je druh hybridního květu, který je vyšlechtěn z Nymphaea alba a Nymphaea rubra. Je to vodní rostlina s krásnými bílými květy s červenými skvrnami. Květy mají průměr až 10 cm a jsou obklopeny širokými, zelenými listy. Rostlina může růst až do hloubky 1,5 metru. Leknín je oblíbený pro svou nenáročnost na péči a je vhodný pro akvária i jezírka.

Jak pěstovat Leknín

Leknín je hybridní druh vodního liliovce, který byl vyšlechtěn v Nizozemsku. Je to velmi oblíbená rostlina, která se často používá k ozdobení jezírek a fontán. Leknín má velké, sytě zbarvené květy a jeho listy jsou tmavě zelené. Pěstování leknínu je velmi snadné. Nejprve je nutné najít vhodné místo pro jeho pěstování. Mělo by být umístěno ve slunném prostředí s dostatečným množstvím vody. Leknín může růst ve vodě, ale je také možné jej pěstovat na břehu. Při pěstování leknínu je důležité dbát na to, aby byla voda čistá a bez chemikálií. Rostlina potřebuje dostatek živin, proto je nutné pravidelně hnojit. K tomu lze použít speciální hnojivo pro vodní rostliny. Leknín je velmi odolná rostlina, která dobře snáší mrazy. Je však důležité, aby byla chráněna před silnými větry a přímým slunečním svitem. Pokud se o leknín staráte správně, můžete se těšit na krásné květy po celé léto.

Využití Leknín

Leknín (Nymphaea × hybrida) je druh vodní rostliny, který se často používá v akváriích a jezírcích. Může být také využit pro dekoraci zahrad a parků. Jeho květy jsou velmi atraktivní a mohou přidat krásu a barevnost do okolí. Rostlina může být také využita jako léčebná rostlina, protože její listy a květy obsahují látky, které mají protizánětlivé účinky. Leknín může být také využit jako potrava pro ryby a další vodní živočichy.

Botanický popis

Leknín (Nymphaea × hybrida) je hybridní druh vodního květu, který je produktem křížení mezi Nymphaea alba a Nymphaea rubra. Rostlina má velké, okrouhlé, zelené listy, které se nacházejí na dlouhých, přímých lodyhách. Květy jsou bílé s růžovými skvrnami a mají šest lístků. Květy se objevují od června do září a jsou obklopeny velkými, zelenými, plovoucími listy. Leknín je vhodný pro vytvoření krásného vodního záhonu nebo jezírka.

Původ a rozšíření Leknín

Leknín (Nymphaea × hybrida) je hybridní druh vodní lilií, který byl vyšlechtěn v 19. století ve Francii. Je to kříženec mezi Nymphaea alba a Nymphaea odorata. Leknín je oblíbenou vodní rostlinou, která se používá k ozdobení jezírek a fontán. Leknín se rychle rozšířil po celém světě. Jeho semena se šíří vodou a mohou být také přenášena ptáky. Rostlina se nyní pěstuje po celé Evropě, Severní Americe, Austrálii a Novém Zélandu. Leknín je snadno pěstovatelný a může růst ve většině typů vodních prostředí. Jeho listy jsou zelené až modré a mohou dosahovat až 30 cm v průměru. Květy jsou bílé nebo růžové a mohou dosahovat až 10 cm v průměru. Květy kvetou od června do září. Leknín je velmi odolný a může růst ve většině vodních prostředí. Je však důležité, aby byla voda čistá a bez chemikálií. Leknín může být také pěstován v nádržích a akváriích.
Katalog » Vodní rostliny » Leknín