Vyberte stránku

Krušina olšová

Latinský název Frangula alnus

Popis rostliny

Krušina olšová je vytrvalá, stálezelená keřovitá rostlina, která pochází z Evropy a severní Afriky. Dorůstá výšky až 5 metrů a má šedozelené listy, které jsou na líci hladké a lesklé. Květy jsou malé, bílé a shromážděné do květenství. Plody jsou červené, vejčité bobule. Rostlina je oblíbená pro svou dekorativní hodnotu a je často používána jako okrasná rostlina. Je to také užitečná rostlina pro zahradníky, protože její kořeny pomáhají zlepšit strukturu půdy.

Jak pěstovat Krušina olšová

Krušina olšová je stálezelený keř, který může dorůst až do výšky 4 metrů. Jeho listy jsou tmavě zelené a vejčité. Květy jsou bílé a plodem je černá bobule. Rostlina je velmi odolná a snadno se pěstuje. Pěstování: Krušina olšová preferuje slunná až polostinná stanoviště s dobře odvodněnou půdou. Můžete ji pěstovat na otevřeném prostranství nebo v nádobách. Při pěstování v nádobách je nutné dbát na to, aby byla půda dostatečně vlhká, ale nesmí být přemokřená. Rostlina potřebuje hodně vody, ale nesmí být přelitá. Hnojení: Krušina olšová potřebuje pravidelné hnojení. Nejlépe se hodí organické hnojivo, které se aplikuje jednou za měsíc. Můžete také použít minerální hnojivo, které se aplikuje jednou za 2 měsíce. Škůdci a choroby: Krušina olšová je obecně odolná vůči škůdcům a chorobám. Nicméně, může být napadena mšicemi a štítovci. Pokud je rostlina napadena škůdci, je nutné použít postřik proti škůdcům. Škůdci a choroby mohou být také způsobeny nesprávnou péčí. Proto je důležité dodržovat správné zavlažování a hnojení.

Využití Krušina olšová

Krušina olšová je vytrvalá, listnatá dřevina, která se často používá jako okrasná rostlina. Její listy jsou tmavě zelené a bohatě ozdobené žilnatinou. Květy jsou malé a bílé a plody jsou červené bobule. Rostlina může být použita k vytvoření živého plotu nebo ke zkrášlení zahrad. Krušina olšová může být také použita jako léčivá rostlina. Listy a kůra obsahují látky, které mají protizánětlivé účinky a mohou pomoci při léčbě některých onemocnění. Může být také použita k léčbě žaludečních potíží, průjmu a dalších trávicích problémů. Krušina olšová je také bohatým zdrojem vitamínů a minerálů, které mohou pomoci posílit imunitní systém a podporovat zdraví. Jeho listy a kůra jsou také bohaté na antioxidanty, které mohou pomoci bojovat proti volným radikálům a chránit před rakovinou.

Botanický popis

Krušina olšová je stálezelený keř nebo malý strom, který může dosahovat výšky až 8 metrů. Listy jsou vejčité až eliptické, s hladkými okraji a lesklou horní stranou. Na jaře se objevují žluté květy, které se později změní na černé bobule. Rostlina preferuje vlhké až mokré půdy a je oblíbená pro svou schopnost filtrovat vodu. Krušina olšová je běžně používána jako okrasná rostlina, ale také jako léčivá rostlina.

Původ a rozšíření Krušina olšová

Krušina olšová je druh stálezeleného keře nebo malého stromu, který pochází z Evropy a severní Afriky. Rostlina je obecně rozšířena v celém Středomoří a v severní Africe. Je také rozšířen ve většině evropských zemí, včetně Velké Británie, Irska, Německa, Francie, Španělska, Itálie, Nizozemska, Belgie, Dánska, Švédska, Finska, Polska, České republiky, Maďarska, Rakouska, Chorvatska, Slovinska, Bulharska, Rumunska, Moldavska, Ukrajiny, Běloruska, Ruska, Gruzie, Arménie, Ázerbájdžánu, Turecka, Izraele, Jordánska, Libanonu, Sýrie, Iráku, Íránu, Afghánistánu, Pákistánu, Indie, Nepálu, Bhútánu, Bangladéše, Maledivy, Srí Lanky, Thajska, Malajsie, Indonésie, Filipíny, Singapuru, Austrálie, Nového Zélandu, Jižní Afriky, Severní Ameriky a Jižní Ameriky.
Katalog » Léčivé rostliny » Krušina olšová