Vyberte stránku

Křivouš

Latinský název Campsis

Popis rostliny

Křivouš (Campsis) je vytrvalá liana, která může dorůst až do délky 10 metrů. Listy jsou střídavé, vejčité až eliptické, s hladkými okraji. Květy jsou oranžové nebo červené, s 5 lístky a 2 tyčinkami. Plody jsou tobolky, které se otevírají na podzim a uvolňují semena. Křivouš je oblíbenou dekorativní rostlinou, která může být pěstována na plotu, zdi nebo jiném podpůrném systému. Je to nenáročná rostlina, která potřebuje slunné stanoviště a dobře odvodněnou půdu.

Jak pěstovat Křivouš

Křivouš je vytrvalá rostlina, která patří do čeledi Bignoniaceae. Je to vysoce dekorativní rostlina s velkými, jasně zbarvenými květy. Křivouš je oblíbenou volbou pro pěstování v zahradách a na terasách. Pěstování: Křivouš je snadno pěstovatelná rostlina, která vyžaduje slunné až polostinné stanoviště. Nejlépe se daří na dobře odvodněných, hlinitých půdách s pH mezi 5,5 a 7,5. Rostlina potřebuje dostatek vody, ale nesmí být přelitá. Křivouš je odolná vůči mrazu až do -15°C. Šíření: Křivouš se může šířit semeny nebo řízky. Semena se mohou vysévat do skleníku nebo venku na jaře. Řízky se mohou odebírat od mateřské rostliny na jaře nebo na podzim. Hnojení: Křivouš potřebuje pravidelné hnojení. Na jaře by měla být rostlina hnojena organickým hnojivem nebo komplexním hnojivem. Na podzim by mělo být hnojivo s vyšším obsahem draslíku. Řez: Křivouš by měla být každoročně zastřihávána. Prořezávání by mělo být provedeno na jaře, aby se rostlina udržela ve zdravém stavu.

Využití Křivouš

Křivouš (Campsis) je druh rostliny, který je často vysazován jako okrasná rostlina. Jeho květy jsou velké a barevné, což dělá z křivouše atraktivní volbu pro zahradníky. Křivouš může být také použit jako živý plot, protože jeho větve se mohou snadno řezat a tvarovat. Rostlina může být také použita k oživení stěn domu nebo zdí. Křivouš je také oblíbenou volbou pro přidání barevnosti do zahradních skupin.

Botanický popis

Křivouš (Campsis) je rod vytrvalých, popínavých rostlin z čeledi Bignoniaceae. Roste ve většině oblastí Severní Ameriky a jeho druhy se vyskytují v jižní Evropě a Asii. Křivouš má silné, dřevité stonky, které se mohou šplhat až do výšky 10 metrů. Listy jsou vejčité až eliptické a mají zubaté okraje. Květy jsou oranžové, červené nebo žluté a mají 5 lístků. Plody jsou tobolky, které obsahují semena. Křivouš je oblíbenou okrasnou rostlinou, která se používá k oplocení a k vytvoření záhonů.

Původ a rozšíření Křivouš

Křivouš (Campsis) je rod rostlin z čeledi Bignoniaceae. Pochází z jihovýchodní Asie, kde se vyskytuje od Číny po Indii. Odtud se rozšířil do jižní Evropy a Severní Ameriky. V Severní Americe je obvykle pěstován jako okrasná rostlina. Křivouš je oblíbený pro své krásné květy a listy. Květy jsou obvykle oranžové nebo červené a mohou být až 10 cm dlouhé. Listy jsou stříbřité a lesklé. Rostlina je nenáročná na péči a může růst ve většině klimatických podmínek.