Vyberte stránku

Křivouš kořenující ‚Judy‘

Latinský název Campsis radicans 'Judy'

Popis rostliny

Campsis radicans 'Judy' je vytrvalá rostlina s dřevnatou lodyhou, která se může vyšplhat až do výšky 10 metrů. Listy jsou střídavé, vejčité až eliptické, s řapíkem až 8 cm dlouhým. Květy jsou oranžové až červené, s 5 okvětními lístky a 5 tyčinkami. Plody jsou tobolky, které se otevírají na podzim a uvolňují semena. Křivouš kořenující Judy je odolný vůči mrazu až do -29°C. Je to nenáročná rostlina, která může růst na slunném i polostinném stanovišti.

Jak pěstovat Křivouš kořenující ‚Judy‘

Křivouš kořenující Judy je vytrvalá liána, která se pěstuje pro své krásné oranžové květy a listy. Je to nenáročná rostlina, která může růst na slunci i ve stínu. Je to vynikající volba pro zahradníky, kteří chtějí přidat trochu barevnosti do svých zahrad. 1. Vyberte si pro Křivouš kořenující Judy vhodné místo. Měla by být vystavena slunečnímu světlu alespoň 4 hodiny denně. Může růst ve stínu, ale bude mít více květů, pokud bude vystavena slunečnímu světlu. 2. Připravte půdu. Křivouš kořenující Judy potřebuje půdu s dobrou drenáží. Přidejte do ní kompost nebo rašelinu, abyste ji změkčili. 3. Zasaďte Křivouš kořenující Judy. Sázet ji můžete buď do truhlíku, nebo přímo do země. Pokud ji zasadíte do truhlíku, ujistěte se, že má dostatek prostoru pro kořeny. 4. Udržujte Křivouš kořenující Judy vlhkou. Rostlina potřebuje pravidelné zalévání, zejména v suchých obdobích. 5. Hnojte Křivouš kořenující Judy. Použijte k tomu kvalitní hnojivo pro liány. 6. Štípněte Křivouš kořenující Judy. Každoročně ji štípněte, abyste podpořili její růst a tvorbu květů. 7. Chraňte Křivouš kořenující Judy před škůdci. Pravidelně ji prohlížejte a pokud objevíte škůdce, okamžitě je odstraňte.

Využití Křivouš kořenující ‚Judy‘

Křivouš kořenující ‚Judy‘ (Campsis radicans 'Judy') je vytrvalá rostlina, která se často používá jako okrasná rostlina. Její široce rozevřené květy jsou obvykle oranžové nebo červené a kvete od června do září. Křivouš kořenující ‚Judy‘ je velmi nenáročná na údržbu a může růst v téměř jakémkoli typu půdy. Rostlina je také velmi odolná vůči suchu a mrazu. Křivouš kořenující ‚Judy‘ se často používá k vytvoření živých plotů, protože je schopná rychle růst až do výšky 10 stop. Může být také použit k vytvoření kaskádovitého efektu na stěně nebo na zdi. Rostlina je také vhodná pro použití v kontejnerových zahradách, kde může být použita k vytvoření zajímavých vzorů.

Botanický popis

Křivouš kořenující „Judy“ je vytrvalá liána, která patří do čeledi Bignoniaceae. Rostlina má silné kořeny, které se uchylují do země až do hloubky 2 metrů. Křivouš roste do výšky až 10 metrů a má silné, dřevité stonky. Listy jsou vejčité, lesklé a mají tmavě zelenou barvu. Květy jsou oranžové až červené a mají 5 lístků. Plody jsou šedozelené tobolky, které se otevírají a uvolňují semena. Křivouš kořenující „Judy“ je odolný vůči mrazu až do -29°C.

Původ a rozšíření Křivouš kořenující ‚Judy‘

Křivouš kořenující „Judy“ (Campsis radicans 'Judy') je hybridní odrůda křivouše kořenujícího (Campsis radicans), která byla vyšlechtěna v roce 1976 v USA. Je to stálezelený keř, který může dosahovat výšky až 10 metrů. Listy jsou vejčité až eliptické a mají tmavě zelenou barvu. Květy jsou žluté až oranžové a mají typickou trubkovitou strukturu. Křivouš kořenující „Judy“ se pěstuje po celém světě jako okrasná rostlina. Je to oblíbená volba pro zahradníky, protože je odolná vůči škůdcům a mrazu. Rostlina je schopná růst v různých typech půd a může být pěstována ve většině klimatických podmínek. Je to také oblíbená volba pro použití v trelážích, protože je schopná rychle růst a vytvářet hustou zelenou stěnu.
Katalog » Popínavé rostliny » Křivouš kořenující ‚Judy‘