Vyberte stránku

Kozí brada pórolistá

Latinský název Tragopogon porrifolius

Popis rostliny

Kozí brada pórolistá je vytrvalá bylina s dlouhými, tenkými stonky a široce vejčitými listy. Roste až do výšky 60 cm a má bílé, fialové nebo růžové květy s velkými žlutými tyčinkami. Květy se objevují od dubna do června. Na podzim se z nich vyvinou malé, černé semena, která jsou obklopena chmýřím. Rostlina je oblíbená pro svou dekorativní hodnotu a je často používána v zahradách. Je to také jedna z nejlepších rostlin pro včely a motýly.

Jak pěstovat Kozí brada pórolistá

Kozí brada pórolistá je vytrvalá bylina, která se často používá jako okrasná rostlina. Její květy jsou žluté a mají podobu hlavy kozy. Rostlina může dosáhnout výšky až 1 metr a její listy jsou zelené s bílými skvrnami. Kozí brada pórolistá může být pěstována ve všech druzích půd, ale preferuje lehčí, dobře odvodněné půdy. Měla by být vysazena na slunném místě, kde bude chráněna před silným větrem. Při pěstování kozí brady pórolisté je důležité zajistit, aby byla rostlina dostatečně zalévána. Nejlépe je zalévat rostlinu ráno, aby se voda mohla vsáknout do půdy a rostlina měla dostatek vláhy po celý den. Rostlina by měla být také pravidelně hnojena. Kozí brada pórolistá je nenáročná rostlina, která může být snadno pěstována v zahradě. Je to skvělá volba pro ty, kteří hledají okrasnou rostlinu, která je odolná a nevyžaduje mnoho údržby.

Využití Kozí brada pórolistá

Kozí brada pórolistá je vytrvalá rostlina, která se často používá jako okrasná rostlina. Její květy jsou žluté a mají tvar hvězdy. Rostlina může být také využita jako léčivá rostlina. Listy, kořeny a semena jsou všechny užitečné pro léčebné účely. Listy mohou být použity k léčbě nachlazení, kašle a dalších respiračních onemocnění. Kořeny mohou být použity k léčbě bolesti zad a dalších bolestí pohybového aparátu. Semena mohou být použita k léčbě zažívacích potíží, jako je průjem a zácpa. Kromě toho může být tato rostlina také využita jako potravinářská surovina. Listy a kořeny mohou být použity jako zelenina nebo dokonce jako koření. Semena mohou být také použita jako obilovina nebo jako zdroj bílkovin.

Botanický popis

Kozí brada pórolistá je jednoletá bylina s výškou až 80 cm. Má dlouhé, tenké, lysé, často vějířovité stonky. Listy jsou vejčité, zašpičatělé, na bázi srdčité, na okraji zubaté. Květy jsou žluté, sestavené do kuželovitých hroznů. Plodem je nažka s černými semeny. Rostlina kvete od června do srpna.

Původ a rozšíření Kozí brada pórolistá

Kozí brada pórolistá je druh rostliny z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae). Pochází z oblastí Středozemního moře a jeho okolí. Jeho domovinou jsou jižní Evropa, severní Afrika a Blízký východ. Rostlina se vyskytuje v mírném podnebí s teplými léty a chladnými zimami. Kozí brada pórolistá se dnes vyskytuje po celém světě. Jeho rozšíření se rozšířilo do Severní Ameriky, Austrálie, Nového Zélandu a některých oblastí Jižní Ameriky. Rostlina je také často pěstována jako okrasná rostlina. Kozí brada pórolistá je vytrvalá bylina, která může dosahovat výšky až 1 metr. Má široce vejčité listy a bílé květy s fialovými skvrnami. Květy se objevují na jaře a létě a jsou obklopeny charakteristickými špičatými listy, které vypadají jako kozí brada. Plody jsou malé černé semena.
Katalog » Léčivé rostliny » Kozí brada pórolistá