Vyberte stránku

Kosatec

Latinský název Iris setosa

Popis rostliny

Kosatec (Iris setosa) je trvalka s krátkou životností, která roste v severní Americe. Má krátké, silné stonky a listy, které jsou ve tvaru podlouhlého trojúhelníku. Květy mají šest lístků, které jsou obvykle modré nebo fialové. Kosatec má také velký, bílý nebo žlutý pupen, který se otevírá do krásného květu. Rostlina má ráda slunné místo a vlhkou půdu. Je to nenáročná rostlina, která se snadno pěstuje a může být použita jako okrasná rostlina.

Jak pěstovat Kosatec

Kosatec je snadno pěstovatelná rostlina, která může být vysazena do skupin nebo jako solitéra. Je to trvalka, která může růst až do výšky 1,2 metru. Má krásné modré, fialové, bílé nebo růžové květy. Kosatec potřebuje slunné stanoviště s dobrou drenáží. Půda by měla být bohatá na živiny a mírně kyselá. Rostlina se nejlépe daří ve vlhkém prostředí, ale nesmí být přemokřená. Kosatec by měl být zaléván každý týden, aby se udržela vlhkost půdy. V období sucha by mělo být zalévání častější. Rostlina by měla být hnojena dvakrát ročně, na jaře a na podzim. Kosatec by měl být řezán na podzim, aby se odstranily staré a poškozené listy. To také pomůže udržet rostlinu zdravou a silnou. Kosatec je odolný vůči mrazu až do -30 °C. Je však důležité, aby byl chráněn před silným větrem a mrazem.

Využití Kosatec

Kosatec je oblíbená rostlina, která se používá jako okrasná rostlina v zahradách. Je to nízká trvalka s krásnými fialovými květy, které kvetou od června do srpna. Rostlina může být také použita k vytvoření živého plotu nebo ke zkrášlení okrajů zahradních cest. Kosatec je také vhodný pro pěstování ve skupinách, aby vytvořil krásnou a barevnou dekoraci. Rostlina je také vhodná pro pěstování v nádobách, což je skvělý způsob, jak ji přesunout dovnitř a ven z domu. Kosatec je také vhodný pro pěstování v akváriích, protože jeho listy jsou velmi dekorativní a poskytují útočiště pro ryby.

Botanický popis

Kosatec (Iris setosa) je trvalka s krátkou, silnou oddenkovou růžicí. Listy jsou široce vejčité až eliptické, tmavě zelené, na vrcholu zašpičatělé a na bázi srdčité. Květy jsou velké, 3-4 cm široké, s bílými nebo růžovými lístky a fialovým středem. Květy se objevují od června do srpna. Plody jsou tobolky, které se po dozrání otevírají a uvolňují semena. Rostlina může dosahovat výšky až 30 cm.

Původ a rozšíření Kosatec

Kosatec (Iris setosa) je druh rostliny z čeledi Iridaceae. Pochází ze severní Ameriky, konkrétně z oblastí od Aljašky po Kalifornii. Roste v mokřadech, na březích jezer a řek, na pobřeží a ve vlhkých lesích. Kosatec se dnes pěstuje po celém světě. Jeho květy jsou oblíbené pro svou jedinečnou barvu a vzory. Květy mohou být bílé, modré, fialové nebo růžové. Rostlina může dosahovat výšky až 1 metr a její listy jsou tmavě zelené. Kosatec je oblíbenou okrasnou rostlinou, která se často používá k vytváření krásných květinových záhonů. Může být také vysazena do nádob na terasách a balkonech.
Katalog » Vodní rostliny » Kosatec