Vyberte stránku

Kosatec žlutý

Latinský název Iris pseudacorus

Popis rostliny

Kosatec žlutý (Iris pseudacorus) je vytrvalá bylina s dlouhými, přímými, zelenými stonky. Listy jsou vejčité až eliptické, na bázi srdčité, na okraji zubaté až zašpičatělé. Květy jsou žluté, 3-5 cm velké, s 5 lístky. Plodem je tobolka. Roste ve vlhkých místech, na březích rybníků a potoků, na mokrých loukách a okrajích lesů. Je to invazní druh, který se šíří rychle a může omezovat biodiverzitu.

Jak pěstovat Kosatec žlutý

Kosatec žlutý je snadno pěstovatelná vodní rostlina, která se často používá k ozdobení vodních ploch. Je to trvalka, která může růst až do výšky 1,5 metru, s velkými žlutými květy, které se objevují od května do června. Rostlina je odolná vůči mrazu a může růst ve většině podnebí. Kosatec žlutý můžete pěstovat ve vodním akváriu nebo ve vodním jezírku. Nejlepší je zasadit rostlinu do hlubokého substrátu, aby měla dostatek živin. Můžete také použít speciální podložky pro vodní rostliny. Kosatec žlutý potřebuje slunné místo a dostatek vody. Voda by měla být čerstvá a měla by být občas vyměňována. Rostlina by měla být zalévána každý den, aby měla dostatek vlhkosti. Kosatec žlutý můžete přesazovat každé dva až tři roky, abyste mu dopřáli dostatek prostoru pro růst. Při přesazování je důležité, abyste rostlinu přesadili do stejné hloubky, jako byla předtím. Kosatec žlutý můžete také řezat, abyste udrželi jeho tvar. Řezání by mělo být prováděno po skončení kvetení, abyste rostlinu nepoškodili. Kosatec žlutý je nenáročná rostlina, která může být snadno pěstována ve vodním jezírku nebo akváriu. Pokud dodržíte správnou péči, můžete se těšit na krásné žluté květy každý rok.

Využití Kosatec žlutý

Kosatec žlutý je vytrvalá rostlina, která se často používá k zaplnění vodních ploch. Může být použit jako dekorace v zahradách a parkových oblastech, ale může také sloužit k ochraně vodních ploch před erozí a sedimentací. Rostlina může být také použita k filtraci vody, protože má schopnost absorbovat toxické látky. Kosatec žlutý může být také použit jako potrava pro ryby a ptáky. Jeho květy jsou také oblíbeným zdrojem nektaru pro včely a další hmyz.

Botanický popis

Kosatec žlutý je trvalka s vysokou, až 1,5 metru vysokou, silnou, rozvětvenou lodyhou. Listy jsou dlouhé, široce vejčité, tmavě zelené, na okraji mírně zubaté. Květy jsou žluté, 3-5 cm v průměru, se 3 vnějšími lístky a 3 vnitřními. Květy se objevují v červnu až červenci. Plody jsou tobolky, které se otevírají na podzim a uvolňují semena. Rostlina má velké, kořenové systémy, které ji umožňují růst v mokřinách a na březích řek.

Původ a rozšíření Kosatec žlutý

Kosatec žlutý (Iris pseudacorus) je druh rostliny z čeledi Iridaceae. Pochází z Evropy, Asie a Severní Afriky. Jeho původní oblasti jsou většinou mokřady, bažiny a jezera. Kosatec žlutý se dnes rozšířil po celém světě. Je to invazivní druh, který se rychle šíří a může být velmi agresivní. Jeho rozšíření je nejvíce patrné ve Spojených státech, Kanadě, Austrálii a Novém Zélandu. Kosatec žlutý je odolný vůči suchu a mrazu a může růst na místech s nízkou úrovní vody. Může růst ve vodě až do hloubky 1 metru. Rostlina může dosáhnout výšky až 2 metry a má žluté květy. Kosatec žlutý je obecně uznáván jako invazivní druh, protože může omezovat růst jiných druhů rostlin a ohrožovat ekosystémy. Proto je důležité, aby byly přijaty opatření k omezení jeho šíření.
Katalog » Vodní rostliny » Kosatec žlutý