Vyberte stránku

Kosatec žlutý ‚Variegata‘

Latinský název Iris pseudacorus 'Variegata'

Popis rostliny

Iris pseudacorus 'Variegata' je druh kosatec žlutého, který se vyskytuje ve většině Evropy a Asie. Rostlina má širokou, vzpřímenou stonku, která dosahuje výšky až 1,2 metru. Listy jsou zelené s bílými skvrnami. Květy jsou žluté, velké až 8 cm v průměru a mají 6 lístků. Květy se objevují od června do srpna. Plody jsou černé tobolky. Tato rostlina je odolná vůči mrazu a snáší i sucho. Je to nenáročná rostlina, která se hodí do skupinových výsadeb nebo do vodních ploch.

Jak pěstovat Kosatec žlutý ‚Variegata‘

Kosatec žlutý ‚Variegata‘ je vytrvalá rostlina, která se pěstuje pro své nádherné žluté květy a zajímavou variegaci listů. Rostlina je odolná vůči mrazu až do -20 stupňů Celsia. Pěstování: 1. Vyberte si pro kosatec žlutý ‚Variegata‘ vhodné místo. Rostlina potřebuje slunné až polostinné stanoviště s dostatkem vlhkosti. 2. Připravte půdu. Kosatec žlutý ‚Variegata‘ preferuje bohatou, propustnou a živnou půdu. Přidejte do ní kompost nebo jinou organickou hmotu. 3. Sázejte rostlinu. Kosatec žlutý ‚Variegata‘ můžete sázet buď na jaře nebo na podzim. Sázecí jamku vykopejte o něco větší než je kořenový bal rostliny. 4. Zalévejte. Kosatec žlutý ‚Variegata‘ potřebuje dostatek vody, zejména v období sucha. Zalévejte rostlinu alespoň jednou týdně. 5. Hnojte. Kosatec žlutý ‚Variegata‘ potřebuje pravidelné hnojení. Použijte k tomu univerzální hnojivo nebo speciální hnojivo pro vodní rostliny. 6. Štěpování. Kosatec žlutý ‚Variegata‘ můžete štěpit na jaře nebo na podzim. Štěpováním rostlinu rozmnožíte a získáte tak nové rostliny.

Využití Kosatec žlutý ‚Variegata‘

Kosatec žlutý 'Variegata' je vytrvalá rostlina, která se často používá k ozdobení zahrad. Jeho listy jsou široce pruhované bílou a zelenou barvou, což mu dodává atraktivní vzhled. Rostlina může být použita k vytvoření zajímavých kompozic v zahradě nebo jako okrasná rostlina v nádobách. Je to také skvělá volba pro vodní zahrady, protože je odolná vůči vodě a může růst ve vodě až do hloubky 1,2 metru. Kosatec žlutý 'Variegata' je také velmi odolný vůči chorobám a škůdcům, což z něj činí ideální volbu pro ty, kteří hledají nenáročnou rostlinu.

Botanický popis

Kosatec žlutý 'Variegata' je trvalka s vysokou, až 1,5 metru vysokou, stonkovou rostlinou. Listy jsou zelené s bílými skvrnami a jsou uspořádány ve třech párech. Květy jsou žluté, s 3 okvětními lístky a 3 tyčinky. Květy se objevují na konci jara až na začátku léta. Plody jsou černé tobolky. Rostlina může být pěstována ve vodních plochách nebo na březích rybníků. Může být také pěstována v nádobách.

Původ a rozšíření Kosatec žlutý ‚Variegata‘

Kosatec žlutý ‘Variegata’ (Iris pseudacorus 'Variegata') je hybridní druh, který byl vyšlechtěn v Anglii v 19. století. Je to kříženec mezi kosatec žlutým (Iris pseudacorus) a kosatec japonským (Iris ensata). Tento hybrid je velmi oblíbený pro svou nádhernou zbarvení listů, které se skládá z bílého okraje a žlutého středu. Kosatec žlutý ‘Variegata’ je rozšířen po celém světě. Je oblíbený pro svou odolnost vůči chladu a schopnost růst ve vodě. Rostlina je často používána jako okrasná rostlina v zahradách, na březích rybníků a jezer nebo jako živý plot. Roste dobře ve vlhkých půdách a může být také pěstována v nádobách.
Katalog » Vodní rostliny » Kosatec žlutý ‚Variegata‘