Vyberte stránku

Kosatec Kaempferův ‚Variegata‘

Latinský název Iris ensata 'Variegata'

Popis rostliny

Iris ensata 'Variegata' je druh kosatec Kaempferův, který pochází z Japonska. Rostlina má velké, sytě zelené listy a vysoké, štíhlé stonky, které dosahují výšky až 1,2 metru. Květy jsou velké, bílé se žlutými skvrnami a mají tvar hvězdy. Květy se objevují v období od června do srpna. Kosatec Kaempferův 'Variegata' je nenáročná na péči a je vhodná pro pěstování ve skupinách nebo jako solitéra. Je to vytrvalá rostlina, která může růst až 20 let.

Jak pěstovat Kosatec Kaempferův ‚Variegata‘

Kosatec Kaempferův ‚Variegata‘ (Iris ensata 'Variegata') je krásná a nenáročná rostlina, která se hodí do většiny zahrad. Je to velmi odolná rostlina, která může růst v jakémkoli typu půdy a ve většině klimatických podmínek. Kosatec Kaempferův ‚Variegata‘ je nejlépe pěstován ve slunném až polostinném stanovišti. Půda by měla být bohatá na živiny, propustná a dobře odvodněná. Rostlina potřebuje dostatek vody, ale neměla by být přelitá. Kosatec Kaempferův ‚Variegata‘ můžete pěstovat buď ze semínka, nebo z odnoží. Semínka se sázejí na jaře do hloubky asi 1 cm. Odnože se mohou sázet na jaře nebo na podzim. Kosatec Kaempferův ‚Variegata‘ potřebuje pravidelnou údržbu. Měli byste odstraňovat odumřelé květy a listy, abyste udrželi rostlinu čistou a zdravou. Rostlina může být také prořezávána, aby se zabránilo přemnožení. Kosatec Kaempferův ‚Variegata‘ je odolný vůči škůdcům a chorobám. Nicméně, může být napadeno mšicemi, slimáky a hmyzem. Pokud se objeví problémy, můžete použít biologické prostředky nebo chemické insekticidy.

Využití Kosatec Kaempferův ‚Variegata‘

Kosatec Kaempferův ‚Variegata‘ (Iris ensata 'Variegata') je velmi dekorativní rostlina, která se hodí do mnoha různých typů zahrad. Jeho krásné bílé a žluté listy s červenými skvrnami jsou velmi atraktivní a dodají vaší zahradě jedinečný vzhled. Rostlina je také velmi odolná a snadno se pěstuje. Kosatec Kaempferův ‚Variegata‘ je skvělou volbou pro vytvoření zeleného pozadí ve vaší zahradě. Můžete ho použít k oddělení různých oblastí, nebo jej použít jako okrasnou rostlinu v blízkosti jiných rostlin. Můžete jej také použít k vytvoření zeleného plotu nebo k oplocení vaší zahrady. Kosatec Kaempferův ‚Variegata‘ je také skvělou volbou pro pěstování v nádobách. Jeho kompaktní velikost a nenáročnost na péči umožňují, aby byla rostlina umístěna na balkoně nebo terase. Jeho krásné listy a květy dodají vašemu prostoru jedinečný vzhled. Kosatec Kaempferův ‚Variegata‘ je také skvělou volbou pro pěstování v akváriích. Jeho krásné listy a květy dodají vašemu akváriu jedinečný vzhled a jeho nenáročnost na péči umožňuje, aby byl snadno pěstován.

Botanický popis

Kosatec Kaempferův ‚Variegata‘ (Iris ensata 'Variegata') je vytrvalá bylina, která dorůstá do výšky až 1,2 metru. Listy jsou široce vejčité, s bílými skvrnami a červenými žilkami. Květy jsou velké, s bílými lístky a fialovými okraji. Květy se objevují v červnu až červenci. Plody jsou tobolky, které se otevírají na podzim a uvolňují semena. Rostlina má ráda slunná až polostinná stanoviště a dobře odvodněnou půdu. Je odolná proti mrazu až do -20°C.

Původ a rozšíření Kosatec Kaempferův ‚Variegata‘

Kosatec Kaempferův ‚Variegata‘ (Iris ensata 'Variegata') je jednou z mnoha odrůd kosateců, které pocházejí z Japonska. Tato odrůda byla poprvé popsána v roce 1712 německým botanikem Engelbertem Kaempferem. Rostlina se od té doby stala velmi oblíbenou mezi milovníky květin a je široce rozšířena po celém světě. Kosatec Kaempferův ‚Variegata‘ je vysoce dekorativní rostlina s bílými a růžovými květy. Květy mají šest lístků a jsou obvykle asi 5 cm v průměru. Listy jsou zelené a lesklé. Rostlina může dosahovat výšky až 1,2 metru. Kosatec Kaempferův ‚Variegata‘ je oblíbenou rostlinou pro pěstování v zahradách a na záhonech. Je odolná vůči mrazu a snáší i sucho. Nejlépe se daří ve slunném až polostinném stanovišti s dobře odvodněnou půdou. Rostlina může být také pěstována v nádobách.
Katalog » Vodní rostliny » Kosatec Kaempferův ‚Variegata‘