Vyberte stránku

Kosatec Kaempferův ‚Utamaro‘

Latinský název Iris ensata 'Utamaro'

Popis rostliny

Iris ensata 'Utamaro' je druh kosatec Kaempferův, který pochází z Japonska. Tento druh má velké, sytě fialové květy s bílými skvrnami na okrajích. Květy se objevují v červnu a trvají až do srpna. Listy jsou zelené a lesklé. Rostlina dorůstá výšky až 1,2 metru a je vhodná pro pěstování ve skupinách. Je to nenáročná rostlina, která preferuje slunné stanoviště s dobře odvodněnou půdou.

Jak pěstovat Kosatec Kaempferův ‚Utamaro‘

Kosatec Kaempferův ‚Utamaro‘ (Iris ensata 'Utamaro') je velmi dekorativní a nenáročná rostlina, která se vyznačuje velkými, sytě fialovými květy. Je to vytrvalá bylina, která může dorůstat až do výšky 1,2 metru. Rostlina je ideální pro pěstování ve skupinách nebo v řadách. Kosatec Kaempferův ‚Utamaro‘ má rád slunné stanoviště s dobře odvodněnou půdou. Půda by měla být bohatá na živiny a mírně kyselá. Rostlina se může pěstovat i ve stínu, ale bude mít méně květů. Rostlina by měla být zalévána pravidelně, aby se udržela vlhkost. Kosatec Kaempferův ‚Utamaro‘ je odolný vůči mrazu až do -30°C. Může být také pěstován v kontejnerech, pokud je vhodně zazimován. Kosatec Kaempferův ‚Utamaro‘ je nenáročný na údržbu. Měl by být pravidelně kontrolován a odstraňovány odumřelé květy a listy. Může být také řezán na podzim, aby se udržela jeho dekorativní hodnota.

Využití Kosatec Kaempferův ‚Utamaro‘

Kosatec Kaempferův ‚Utamaro‘ (Iris ensata 'Utamaro') je velmi oblíbená rostlina, která se často používá v zahradnických projektech. Je to nádherná a okouzlující rostlina s velkými, sytě fialovými květy, které se objevují na jaře. Rostlina je velmi odolná a může růst v mnoha různých typů půd a klimatických podmínek. Je to skvělá volba pro zahrady, které potřebují něco, co bude trvat déle než jednu sezónu. Kosatec Kaempferův ‚Utamaro‘ je také skvělou volbou pro ty, kteří chtějí vytvořit zajímavou kombinaci barev a textur ve své zahradě. Jeho sytě fialové květy se skvěle hodí k žlutým, oranžovým a růžovým květinám. Rostlina je také skvělou volbou pro ty, kteří chtějí vytvořit zahradu s japonským stylem. Jeho květy jsou velmi podobné květinám, které se často používají v japonském umění. Kosatec Kaempferův ‚Utamaro‘ je také skvělou volbou pro ty, kteří chtějí vytvořit zahradu s vodními prvky. Jeho květy se skvěle hodí k vodním plochám a fontánám. Rostlina je také skvělou volbou pro ty, kteří chtějí vytvořit zahradu s japonským stylem. Jeho květy jsou velmi podobné květinám, které se často používají v japonském umění.

Botanický popis

Kosatec Kaempferův ‚Utamaro‘ (Iris ensata 'Utamaro') je vytrvalá, trsnatá bylina s dlouhými, přímými stonky. Listy jsou široce vejčité až obvejčité, na bázi srdčité, na okraji zubaté. Květy jsou velké, krásně vonící, s nápadnými, červeno-fialovými barvami. Květy mají 6 lístků, 3 venkovní lístky jsou fialové a 3 vnitřní lístky jsou červené. Plodem je tobolka. Rostlina je odolná vůči mrazu až do -20°C.

Původ a rozšíření Kosatec Kaempferův ‚Utamaro‘

Kosatec Kaempferův ‚Utamaro‘ (Iris ensata 'Utamaro') je hybridní kosatec, který byl vyšlechtěn japonským chovatelem v roce 1993. Tato odrůda je pojmenovaná po japonském malíři Utamaro Kitagawa. Kosatec Kaempferův ‚Utamaro‘ je hybridem mezi dvěma druhy kosatce: Iris ensata a Iris sibirica. Je to velmi dekorativní rostlina, která se vyznačuje svými velkými, sytě modrými květy. Květy mají šest okvětních lístků a jsou obvykle 3-4 palce v průměru. Kosatec Kaempferův ‚Utamaro‘ je oblíbenou rostlinou pro zahradníky po celém světě. Jeho květy jsou velmi dekorativní a mohou být použity k ozdobení zahrad a trávníků. Rostlina je odolná vůči mrazu a může růst ve většině klimatických podmínek. Kosatec Kaempferův ‚Utamaro‘ je obzvláště oblíbený v Japonsku, kde se často používá k ozdobení zahrad a parků. Rostlina je také populární v Severní Americe, Evropě a Austrálii.
Katalog » Vodní rostliny » Kosatec Kaempferův ‚Utamaro‘