Vyberte stránku

Kosatec Kaempferův ‚Tsumabeni‘

Latinský název Iris ensata 'Tsumabeni'

Popis rostliny

Iris ensata 'Tsumabeni' je velmi dekorativní rostlina s velkými, sytě fialovými květy. Květy mají šest lístků, které jsou na okraji zaoblené a na vrcholu se zužují do tvaru hroznového bobu. Rostlina má dlouhé, tenké listy, které jsou tmavě zelené a lesklé. Kosatec Kaempferův 'Tsumabeni' je nádherná rostlina, která je vhodná do skupinových výsadeb nebo do jednotlivých kontejnerů. Je to trvalka, která může růst až do výšky 1,2 metru. Květy se objevují od června do srpna.

Jak pěstovat Kosatec Kaempferův ‚Tsumabeni‘

Kosatec Kaempferův ‚Tsumabeni‘ je krásná, velmi dekorativní rostlina, která se vyskytuje v Japonsku. Je to druh kosatec, který má velké, sytě modré květy s bílými skvrnami. Rostlina je odolná a snadno se pěstuje. Pěstování: 1. Kosatec Kaempferův ‚Tsumabeni‘ potřebuje slunné stanoviště s dobrou drenáží. Půda by měla být bohatá na živiny a mírně vlhká. 2. Rostlinu je třeba zalévat pravidelně, aby byla půda vlhká, ale nikdy přemokřená. 3. Rostlinu je třeba hnojit jednou za měsíc, aby měla dostatek živin. 4. Rostlinu je třeba pravidelně odstraňovat plevel a staré listy, aby měla dostatek světla a vzduchu. 5. Rostlinu je třeba přesazovat každé 2-3 roky, aby měla dostatek prostoru pro růst. 6. Rostlinu je třeba chránit před mrazem, protože je citlivá na nízké teploty. 7. Rostlinu je třeba chránit před škůdci, jako jsou mšice, moly a slimáci.

Využití Kosatec Kaempferův ‚Tsumabeni‘

Kosatec Kaempferův ‚Tsumabeni‘ (Iris ensata 'Tsumabeni') je krásná a nenáročná rostlina, která se hodí do mnoha různých typů zahrad. Je to vytrvalá trvalka s velkými, sytě fialovými květy, které kvetou od června do září. Rostlina je vhodná pro použití v zahradách, na záhony, ve skupinách nebo jako solitéra. Může být také použita k vytvoření živého plotu nebo k obklopení jezírka. Kosatec Kaempferův ‚Tsumabeni‘ je také vhodný pro pěstování v nádobách. Jeho kompaktní velikost a nenáročnost na péči činí z něj ideální volbu pro pěstování na balkoně nebo terase. Květy jsou velmi atraktivní a mohou být použity k vytvoření krásného aranžmá. Kosatec Kaempferův ‚Tsumabeni‘ je odolný vůči mrazu a snáší i sucho. Je však důležité, aby byla rostlina zalévána pravidelně, aby mohla plně prosperovat. Je také důležité, aby byla rostlina pravidelně řezána, aby se udržela její kompaktní velikost.

Botanický popis

Kosatec Kaempferův ‚Tsumabeni‘ (Iris ensata 'Tsumabeni') je trvalka s výškou až 1,2 m. Listy jsou zelené, dlouhé až 50 cm a široké až 5 cm. Květy jsou velké, bílé se šarlatovými skvrnami, s tmavě fialovou nití a s krátkou trubicí. Květy se objevují v červnu až červenci. Plody jsou tobolky, které obsahují malé černé semena. Rostlina má ráda slunné stanoviště a dobře odvodněnou půdu. Je to nenáročná rostlina, která se snadno množí.

Původ a rozšíření Kosatec Kaempferův ‚Tsumabeni‘

Kosatec Kaempferův ‚Tsumabeni‘ (Iris ensata 'Tsumabeni') je hybridní kosatec, který byl vyšlechtěn v Japonsku. Je to kříženec mezi Iris ensata a Iris sanguinea. Tento hybrid byl poprvé popsán v roce 1891 japonským botanikem Kaempferem. Kosatec Kaempferův ‚Tsumabeni‘ je oblíbenou okrasnou rostlinou v Japonsku a jeho okolí. Roste nejlépe ve středních a severních oblastech Japonska. Rostlina je také oblíbená v Číně, Koreji, Rusku a na Sibiři. Kosatec Kaempferův ‚Tsumabeni‘ je nyní široce rozšířený po celém světě. Roste v mnoha zahradách a parku v Severní Americe, Evropě a Austrálii. Rostlina je také oblíbená pro své krásné květy a odolnost vůči chladu.
Katalog » Vodní rostliny » Kosatec Kaempferův ‚Tsumabeni‘