Vyberte stránku

Kosatec Kaempferův ‚Ideal‘

Latinský název Iris ensata 'Ideal'

Popis rostliny

Iris ensata 'Ideal' je vytrvalá rostlina s velkými, sytě modrými květy. Každý květ má 6 okvětních lístků, které jsou ve tvaru podkovy. Květy se objevují na vysokých, přímých stoncích během června a července. Listy jsou zelené, lesklé a vejčité. Rostlina dorůstá do výšky až 1,2 metru. Je to nenáročná rostlina, která dobře snáší sucho a je odolná vůči chorobám. Je to ideální volba pro zahradníky, kteří hledají nádhernou, trvanlivou rostlinu.

Jak pěstovat Kosatec Kaempferův ‚Ideal‘

Kosatec Kaempferův ‚Ideal‘ je velmi krásná a nenáročná rostlina, která se hodí do každé zahrady. Je to trvalka, která vyžaduje mírné až středně chladné podnebí. Její květy jsou bílé s fialovými skvrnami a mohou být až 10 cm velké. Pěstování kosateců Kaempferův ‚Ideal‘ je snadné. Nejprve je potřeba vybrat vhodné místo pro jeho pěstování. Mělo by být slunné až polostinné a mít dostatek vzdušné cirkulace. Rostlina by měla být vysazena ve vlhké, úrodné půdě, která je dobře odvodněná. Kosatec Kaempferův ‚Ideal‘ by měl být zaléván pravidelně, ale ne příliš často. Při zalévání je třeba dbát na to, aby se voda nedostala do listů. Rostlina by měla být hnojena jednou za měsíc, aby měla dostatek živin. Kosatec Kaempferův ‚Ideal‘ by měl být řezán jednou za rok, aby se udržel jeho tvar. Jeho kořeny by měly být občas obnaženy, aby se zabránilo jejich přemnožení. Kosatec Kaempferův ‚Ideal‘ je odolný vůči mrazu až do -20 °C. Jeho květy mohou být poškozeny mrazem, proto je vhodné je chránit před silným mrazem.

Využití Kosatec Kaempferův ‚Ideal‘

Kosatec Kaempferův ‚Ideal‘ (Iris ensata 'Ideal') je velmi dekorativní rostlina, která se hodí do mnoha různých typů zahrad. Je to nenáročná rostlina, která může být použita jako solitérní rostlina nebo v kombinaci s jinými rostlinami. Je to také skvělá volba pro vytvoření živých plotů nebo pro vytváření kontrastu mezi jinými rostlinami. Rostlina má také velmi atraktivní květy, které jsou obvykle modré nebo fialové. Květy se objevují na konci léta a trvají až do podzimu. Rostlina je také velmi odolná vůči chorobám a škůdcům, což ji činí skvělou volbou pro ty, kteří hledají nenáročnou rostlinu, která bude vypadat skvěle po celou sezónu.

Botanický popis

Kosatec Kaempferův ‚Ideal‘ (Iris ensata 'Ideal') je vytrvalá bylina s velkými, lesklými listy. Listy jsou široce vejčité až obvejčité, dlouhé až 25 cm a široké až 8 cm. Rostlina má krátký, silný oddenek, který vytváří hustou trsu. Květy jsou velké, až 10 cm v průměru, a mají tři vonné, sytě fialové okvětní lístky. Květy se objevují na konci léta a trvají až do začátku podzimu. Rostlina je odolná vůči mrazu až do -30°C.

Původ a rozšíření Kosatec Kaempferův ‚Ideal‘

Kosatec Kaempferův ‚Ideal‘ (Iris ensata 'Ideal') je hybridní druh kosatec, který byl vyšlechtěn v Japonsku. Tento druh byl vyšlechtěn v roce 1891 japonským šlechtitelem, Kaempferem. Tento druh je velmi oblíbený pro svou nádhernou barvu a krásné květy. Kosatec Kaempferův ‚Ideal‘ se dnes pěstuje po celém světě. Je obzvláště oblíbený v zahradách v Severní Americe, Evropě a Japonsku. Rostlina je také často vystavována na výstavách květin. Je to oblíbená volba pro zahrady s vodními plochami, protože má ráda vlhkost.
Katalog » Vodní rostliny » Kosatec Kaempferův ‚Ideal‘