Vyberte stránku

Kosatec Kaempferův ‚Darling‘

Latinský název Iris ensata 'Darling'

Popis rostliny

Iris ensata 'Darling' je druh kosatec Kaempferův, který pochází z Japonska. Je to trvalka s velkými, lesklými listy a vysokými, vzpřímenými stonky. Květy jsou velké, kulaté a mají tmavě fialovou barvu. Květy se objevují na konci léta a trvají až do podzimu. Rostlina může dosáhnout výšky až 1 metr a šířky až 0,5 metru. Je to nenáročná rostlina, která vyžaduje jen mírnou údržbu. Je to ideální rostlina pro zahradníky, kteří hledají něco, co je snadno pěstovatelné a krásné.

Jak pěstovat Kosatec Kaempferův ‚Darling‘

Kosatec Kaempferův ‚Darling‘ (Iris ensata 'Darling') je velmi dekorativní a nenáročná rostlina, která se snadno pěstuje. Je to druh kosatec, který má velké, sytě fialové květy s bílými skvrnami. Roste do výšky asi 1 metr a je vhodný pro pěstování v truhlících nebo ve volné půdě. Nejlepším místem pro pěstování tohoto druhu kosatec je slunné místo s dobře odvodněnou půdou. Půda by měla být bohatá na živiny a mírně kyselá. Kosatec Kaempferův ‚Darling‘ se nejlépe daří v teplých oblastech, ale může se pěstovat i v chladnějších oblastech. Kosatec Kaempferův ‚Darling‘ by měl být zaléván pravidelně, aby se zabránilo přemokření. Rostlina potřebuje dostatek vody, ale nesmí být přelitá. Při pěstování ve volné půdě je vhodné hnojit rostlinu každé dva až tři týdny. Kosatec Kaempferův ‚Darling‘ je odolný vůči škůdcům a nemocem. Může se však stát, že se objeví houbové infekce, jako je například fusarium. V takovém případě je nutné postižené části rostliny odstranit a postiženou oblast ošetřit fungicidem.

Využití Kosatec Kaempferův ‚Darling‘

Kosatec Kaempferův ‚Darling‘ (Iris ensata 'Darling') je velmi dekorativní rostlina, která se často používá v zahradách. Jeho krásné květy jsou obvykle bílé nebo růžové a mohou být až 15 cm velké. Rostlina je vysoce odolná vůči chladu a může růst až do výšky 1 metru. Je to nenáročná rostlina, která může být pěstována ve většině oblastí. Kosatec Kaempferův ‚Darling‘ je oblíbeným řezaným květem. Jeho krásné květy jsou obvykle používány pro výzdobu domů a zahrad. Květiny mohou být také sušeny a použity pro výrobu květinových aranžmá. Rostlina je také oblíbená mezi milovníky květin, protože je snadno pěstovatelná a může být použita jako okrasná rostlina. Kosatec Kaempferův ‚Darling‘ je také vhodný pro pěstování v nádobách. Jeho květy jsou velmi dekorativní a mohou být pěstovány na terasách a balkonech. Rostlina je také vhodná pro pěstování ve skupinách, aby vytvořila krásnou kompozici.

Botanický popis

Kosatec Kaempferův ‚Darling‘ (Iris ensata 'Darling') je vytrvalá bylina, která dorůstá výšky až 1,2 metru. Listy jsou zelené, lesklé a vejčité, s délkou až 40 cm. Květy jsou velké, s průměrem až 10 cm, a mají tři žluté lístky a tři fialové lístky. Květy se objevují na vrcholu stonku v červenci a srpnu. Plody jsou tobolky, které obsahují malé černé semena. Rostlina má ráda slunná až polostinná stanoviště s dobře odvodněnou půdou. Je odolná vůči mrazu až do -20°C.

Původ a rozšíření Kosatec Kaempferův ‚Darling‘

Kosatec Kaempferův ‚Darling‘ (Iris ensata 'Darling') je hybridní kosatec, který byl vyšlechtěn v Japonsku. Tento druh byl pojmenován po německém botanikovi Engelbertu Kaempferovi, který ho poprvé objevil v Japonsku v 17. století. Kosatec Kaempferův ‚Darling‘ se dnes pěstuje po celém světě. Je oblíbený pro své velké, sytě fialové květy a jeho nenáročnou péči. Roste nejlépe ve slunných oblastech s dobře odvodněnou půdou. Je odolný vůči mrazu až do -30 stupňů Celsia. Kosatec Kaempferův ‚Darling‘ je oblíbenou dekorací zahrad a parků. Jeho květy jsou často používány v kytice a aranžmá. Rostlina je také často používána jako okrasná rostlina v zahradách a na zahradních trzích.
Katalog » Vodní rostliny » Kosatec Kaempferův ‚Darling‘