Vyberte stránku

Kosatec ‚Black Gamecock‘

Latinský název Iris louisiana 'Black Gamecock'

Popis rostliny

Iris louisiana 'Black Gamecock' je druh rostliny z čeledi Iridaceae. Je to trvalka, která může dosáhnout výšky až 1 metr. Listy jsou tmavě zelené a mají špičatý tvar. Květy jsou velké, tmavě fialové až černé barvy s bílými skvrnami. Květy se objevují na jaře a trvají až do léta. Rostlina je odolná vůči chorobám a škůdcům. Je to nenáročná rostlina, která dobře roste na slunných místech s dobře odvodněnou půdou.

Jak pěstovat Kosatec ‚Black Gamecock‘

Kosatec 'Black Gamecock' je velmi dekorativní a nenáročná rostlina, která se vyskytuje v jižních oblastech USA. Je to druh louisiany, který má tmavě modré květy s bílými skvrnami. Rostlina je odolná vůči mrazu až do -15 stupňů Celsia. Pěstování: 1. Kosatec 'Black Gamecock' potřebuje slunné až polostinné stanoviště. Může růst na místech s mírnou vlhkostí, ale nesnáší příliš mokré podmínky. 2. Půda by měla být dobře odvodněná a úrodná. Můžete použít směs rašeliny a písku nebo zahradnickou směs. 3. Kosatec 'Black Gamecock' potřebuje pravidelnou zálivku, ale nesmí být přelitý. 4. Rostlinu můžete řezat po skončení kvetení, abyste podpořili nový růst. 5. Každoročně můžete přihnojovat kosatec 'Black Gamecock' hnojivem pro louisiany. 6. Kosatec 'Black Gamecock' můžete množit řízkováním nebo dělením trsů.

Využití Kosatec ‚Black Gamecock‘

Kosatec 'Black Gamecock' je druh kosatec louisianského, který se používá jako okrasná rostlina. Je to trvalka s velkými, tmavě modrými květy, které kvetou od dubna do června. Rostlina může být použita v zahradách, na březích řek a jezer nebo v parcích. Může být také použit v kontejnerové zahradě. Kosatec 'Black Gamecock' je odolný vůči chorobám a škůdcům a je snadno pěstovatelný. Je to nenáročná rostlina, která vyžaduje pouze mírnou zálivku a mírné hnojení. Je to vynikající volba pro ty, kteří hledají nenáročnou okrasnou rostlinu.

Botanický popis

Kosatec „Black Gamecock“ je druh kosatec louisianského (Iris louisiana). Je to trvalka s nízkou, rozložitou růžicí listů. Listy jsou tmavě zelené a dosahují délky až 30 cm. Květy se objevují na vysokých, přímých stoncích v období od května do června. Květy mají tmavě fialovou barvu s černými skvrnami a jsou asi 5 cm velké. Plodem je tobolka. Rostlina má ráda slunné stanoviště a bohatou, vlhkou půdu.

Původ a rozšíření Kosatec ‚Black Gamecock‘

Kosatec „Black Gamecock“ (Iris louisiana 'Black Gamecock') je hybridní druh kosatec, který byl vyšlechtěn v USA. Tento druh byl vyšlechtěn v roce 1990 americkým chovatelem irisů, Dr. Williamem Shearou. Je to hybrid mezi Iris fulva a Iris hexagona. Kosatec „Black Gamecock“ je oblíbenou volbou pro zahradníky, protože jeho černé květy jsou velmi dekorativní. Rostlina má také velmi odolnou strukturu, která jí umožňuje přežít i v extrémních podmínkách. Kosatec „Black Gamecock“ se dnes pěstuje po celém světě. Je oblíbený v Severní Americe, Evropě, Austrálii a Novém Zélandu. Rostlina je také oblíbená v Asii, Africe a Jižní Americe. Je to jedna z nejrozšířenějších odrůd kosateců.
Katalog » Vodní rostliny » Kosatec ‚Black Gamecock‘